https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/radioaktivita-na-balkane-vysoko-nad-normalem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radioaktivita na Balkáně vysoko nad normálem

30.4.1999 15:40 | PRAHA (EkoList)
V posledních dnech naměřili vědci v Makedonii trojnásobné hodnoty radioaktivity v ovzduší, než za normální situace. Tyto informace pocházejí z Přírodovědecké fakulty univerzity v makedonském Skopjë. Z dalšího zdroje se nám je zatím nepodařilo potvrdit.
 

Dosud nepotvrzené jsou i dohady o tom, co je zdrojem tak vysokého zvýšení radioaktivního pozadí v Makedonii, která sousedí s válčícím Srbskem. Hovoří se o tom, že by to mohl být důsledek používání ochuzeného uranu v hlavicích raket, nesených bitevními letouny A10, které používá NATO k boji s pozemní technikou jugoslávské armády. Ochuzený uran NATO použilo i v hlavicích dalekonosných střel Tomahawk.

Podle některých pozorovatelů by však zvýšení míry radioaktivity v ovzduší na Balkáně mohlo být i důsledkem bombardování chemického průmyslu a rafinérii. Jeden z největších jugoslávských petrochemických komplexů v Pančevu v těsné blízkosti Bělehradu byl vybombardován 18. dubna.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist