Radioaktivní kalojemy v Mydlovarech prý nejsou nebezpečné
"Samotné aktivní provozy byly před několika lety demontovány. Pokud jde o kaliště, provádí současný správce podnik Diamo Příbram jejich rekultivaci schválenou technologií," uvedl Krátký s tím, že určitý problém představuje nedostatečná rychlost rekultivace.
Kauza odkalovacích rybníků začala před několika lety. Ekologové tehdy upozorňovali především na to, že sice nejde o časovanou bombu, ale že především radonový plyn a pronikání průsaků do podloží a spodních vod ohrožuje postupně a trvale obyvatele a biosféru v okolí. Nyní se o problému začalo znovu hovořit v souvislostí s blízkostí temelínské jaderné elektrárny.
"Přestože ionizující záření z kalojemů nepatrně zvyšuje radioaktivitu proti obvyklému přírodnímu pozadí, přímé nebezpečí nezpůsobuje. V souvislosti s Temelínem potom rozhodně nelze hovořit o nějakém sčítání radioaktivity, spíše srovnávat obě záležitosti s přírodním pozadím," upozornil Augustin. "Nikdy také nebyla prokázána kontaminace spodních vod z tohoto ložiska," dodal hygienik.
Závěrečnou fází rekultivace po zpevnění obsahu kalojemů, je podle plánů příbramské společnosti Diamo překrytí zeminou, zatravnění a vysázení keřů. "Rekultivace probíhá podle finančních částek poskytovaných státem," konstatoval ředitel Diama Václav Plojhar, který by nicméně podle svých slov zrychlení prací uvítal.
reklama