https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/radnice-v-krnove-chce-prijmout-opatreni-ktera-zadrzi-vodu-v-krajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radnice v Krnově chce přijmout opatření, která zadrží vodu v krajině

18.10.2023 10:09 | KRNOV (ČTK)
Sedmikráska v trávě
Sedmikráska v trávě
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Radnice v Krnově na Bruntálsku chce přijmout řadu opatření, která na pozemcích v katastru města zadrží vodu v krajině. Vycházet chce z odborných studií. První má již k dispozici. Podle ní se některé plochy mají zatravnit, na jiných se má vysázet les. Město už jedná s vlastníky pozemků, na úpravu krajiny chce získat dotaci. Práce by měly začít příští rok, řekla mluvčí Krnova Dita Círová.
 

"Město Krnov se před rokem rozhodlo ve spolupráci s odborníky připravit své území na změnu klimatu a zadalo ke zpracování studii proveditelnosti komplexní adaptace krajiny na klimatickou změnu pomocí přírodě blízkých opatření, která je rozdělena na dvě etapy. Tu pro povodí Opavice již má k dispozici, v povodí Opavy bylo dokončeno mapování a nyní probíhá návrh opatření," řekla Círová.

Studii pro povodí Opavice týkající se volné zemědělské krajiny zpracoval spolek Živá voda podle modelu Živá krajina. "Na bezmála osmi kilometrech čtverečních navrhujeme více než 70 hektarů nových ploch pro agroles, což je zemědělská plocha se stromy například v podobě mezí. Dalších 15 hektarů nového lesa a 66 hektarů by se mělo zatravnit, čímž snížíme půdní erozi a zadržíme vodu ze srážek," uvedl předseda spolku Živá voda Jiří Malík.

Součástí návrhu jsou i nové meandry na narovnaných tocích a rozlivová území, která zabrání opakování škod, jaké způsobily ničivé povodně v roce 1997. "Celkově všechna opatření dohromady zadrží bezmála 14 milionů hektolitrů vody, které bychom jinak ztratili," dodal Malík. Součástí studie jsou i opatření v lesích a v samotném městě.

Zpracování studie pro povodí Opavice stálo téměř dva miliony korun. Práce na druhé etapě studie pro povodí Opavy vyjdou na 2,36 milionu korun a budou dokončeny v srpnu příštího roku. Město navržená opatření chce realizovat postupně. "V současné době komunikujeme s vlastníky pozemků a na realizaci opatření se pokoušíme získat finanční prostředky z jiných zdrojů než z rozpočtu města," řekla Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist