https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rakouska-policie-celi-kritice-po-postupu-na-demonstraci-ekologickych-aktivistu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rakouská policie čelí kritice po postupu na demonstraci ekologických aktivistů Video

5.6.2019 00:22 (ČTK)
Rakouská policie se v posledních dnech stala středem pozornosti kvůli sporným zásahům na páteční demonstraci za ochranu klimatu ve Vídni.
Rakouská policie se v posledních dnech stala středem pozornosti kvůli sporným zásahům na páteční demonstraci za ochranu klimatu ve Vídni.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rakouská policie se v posledních dnech stala středem pozornosti kvůli sporným zásahům na páteční demonstraci za ochranu klimatu ve Vídni. Na internetu se objevily videonahrávky, které podle kritiků strážců pořádku svědčí o policejní brutalitě. Vedení policie se ohradilo, že média o událostech neinformují objektivně a na základě faktů. Zástupce policejních odborů připomněl, že muži a ženy v uniformě jsou přepracovaní.
 

Už o víkendu se na internetu objevilo video, které nahráli účastníci klimatické demonstrace, na níž vystoupila například švédská aktivistka Greta Thunbergová. Skupina několika policistů, kteří zasahovali u pouliční blokády, tlačí k chodníku jistého muže, přičemž jeden z nich mu dává rány pěstí. Z povzdálí se opakovaně ozývá volání: "Do ledvin!". Někteří kolegové ho kryjí, jiní se dívají stranou, další odhání kolemjdoucí.

V pondělí se na internetu objevila další videonahrávka z vídeňské manifestace. Na ní dva policisté drží jistého německého aktivistu na zemi hlavou v blízkosti kola policejní dodávky. Vozidlo se rozjíždí a strážci zákona muže zvednou až na poslední chvíli.

Policie informovala, že její příslušník, který na první nahrávce bil demonstranta, byl přesunut na takový post, na němž nepřichází do kontaktu s veřejností. Druhé video dostalo k vyhodnocení státní zastupitelství. Mluvčí vídeňské policie Daniela Tunstová kritizovala zejména autory příspěvků na sociálních sítích, kteří hovoří o policejním násilí. Nejsou podle ní v souladu se zásadami objektivního a na faktech založeného zpravodajství.

Představitel policejních odborů Hermann Greylinger podle agentury APA uvedl, že je skutečností, že policisté se o bezpečnost lidí v Rakousku starají "navzdory nedostatku personálu a často špatným pracovním podmínkám". Ženy a muži v uniformách ve Vídni slouží přesčasy "až na hranice svých možností" a že "se v určitém okamžiku objeví psychické vyčerpání, je jasné".

Policistů se zastal také Herbert Kickl ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ), který byl ještě nedávno ministrem vnitra. Nelíbí se mu "kolotoč kritiky" kolem pátečního zásahu policie. Připomněl, že členové policie "každodenně dávají v sázku vlastní zdraví ve prospěch veřejnosti a zasluhují si naši ochranu".

Německý internetový portál Spiegel Online připomíná zprávu Rakouského centra studií vymahatelnosti práva z loňského listopadu, podle které se stává jen zřídkakdy, že by případy zneužití pravomoci ze strany policie končily u rakouských soudů. Státní zastupitelství je nejčastěji odloží.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist