https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rakouska-vlada-chce-osmnactiletym-darovat-rocni-jizdenku-na-verejnou-dopravu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rakouská vláda chce osmnáctiletým darovat roční jízdenku na veřejnou dopravu

19.10.2023 09:12 | VÍDEŇ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rakouská vláda se příští rok lidem, kteří dosáhnou 18 let věku, chystá darovat roční jízdenku na veřejnou dopravu. Informovaly o tom agentury APA a DPA s odkazem na návrh rakouského státního rozpočtu. Jízdenku známou jako Klimaticket lze použít pro cesty městskou dopravou i meziměstskou dopravou. Cílem opatření je učinit cestování veřejnou dopravou mezi mladými populárnější.
 

Síťovou jízdenku Klimaticket zavedlo Rakousko v roce 2021. Použít ji lze podle agentury APA téměř ve všech prostředcích veřejné dopravy, a to hlavně ve vlacích, autobusech a spojích městské hromadné dopravy. Roční jízdenka stojí 1095 eur (27 000 korun), pro lidi ve věku do 25 let platí snížená sazba 821 eur (20 000).

Podle ministryně pro klima Leonore Gewesslerové dostanou čerství dospělí díky jízdence zdarma "kousek svobody navíc". Vládní dárek k narozeninám má také propagovat veřejnou dopravu mezi lidmi, kteří vstupují do dospělého života. Rakouský státní rozpočet to má v příštím roce stát zhruba 120 milionů eur (skoro tři miliardy korun).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist