https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rakousko-zprisni-preventivni-opatreni-proti-sireni-ptaci-chripky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rakousko zpřísní preventivní opatření proti šíření ptačí chřipky

6.1.2017 03:27 | PRAHA (ČTK)
V souvislosti s potvrzením výskytu ptačí chřipky v Česku a na Slovensku se dnes rakouské úřady rozhodly zpřísnit preventivní opatření proti šíření nemoci v chovech drůbeže. Informovala o tom agentura APA. V severoněmeckém Schwerinu kvůli ptačí chřipce uzavřeli místní zoologickou zahradu. Vysoce agresivní kmen viru H5N8 našli u husy sněžní, kterou v zoo chovali. Německo se potýká s ptačí chřipkou od loňského listopadu. V zemi kvůli ní vybili už kolem čtvrt milionu ptáků ve velkochovech.
 

Rakousko zpřísnilo preventivní opatřen kvůli ptačí chřipce v reakci na středeční oznámení českých a slovenských úřadů o výskytu agresivní nemoci opeřenců. Dosud zvláštní opatření platila jen v chřipkou postižených oblastech na západě Rakouska, úřady je ale nyní rozšířily na celou zemi.

Rakouští chovatelé budou muset mít drůbež jen v uzavřených prostorech, pitnou vodu jim nesmějí dodávat z otevřených zdrojů v přírodě a důkladněji musí probíhat i dezinfekce. Kromě Itálie a Lichtenštejnska potvrdily výskyt ptačí chřipky už všechny země sousedící s Rakouskem.

Zaměstnanci schwerinské zoo uhynulou husu našli v neděli, následné testy potvrdily, že se nakazila virem chřipky H5N8. Jak dlouho zůstane zoologická zahrada v metropoli spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko uzavřená, není podle jejího vedení zatím jasné.

Zoologická zahrada přitom přijala již v listopadu preventivní opatření proti šíření nákazy. Pelikány a čápy umístila do uzavřených prostor, aby zabránila jejich styku s divokými ptáky. Pavilony s plameňáky a tučňáky dostaly nové zastřešení. Husy sněžní ale podle zoo nebylo možné do vnitřních prostor umístit.

V Německu nejde o první zoologickou zahradu uzavřenou kvůli ptačí chřipce. Stejné opatření přijala už dříve zařízení v Hamburku či hesenském Kronbergu. Ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko se uzavřely zahrady už v Sassnitz na Rujáně a v Ueckermünde, kde se nakazil emu. Kromě sassnitzké zoo se všechny ostatní už mezitím zase otevřely.

V Evropě se ptačí chřipka šíří od konce roku 2014. Potvrzená už byla v 18 evropských zemích. Kromě Německa a Rakouska také například v Nizozemsku, Maďarsku, Francii, Švýcarsku, Dánsku, Švédsku, Chorvatsku, Polsku, Bulharsku či Řecku. Na konci loňského roku potvrdily výskyt ptačí chřipky podtypu H5 v domácím chovu slepic v bratislavské části Dúbravka. Ve středu se po desetiletí potvrdil případ ptačí chřipky také v Česku.

Virus takzvané ptačí chřipky se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a pak po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují.

Chřipkový kmen H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist