https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ratibor-na-vsetinsku-vylepsuje-hospodareni-s-odpady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ratiboř na Vsetínsku vylepšuje hospodaření s odpady

20.3.2020 00:13 | RATIBOŘ (ČTK)
Ratiboř na Vsetínsku vylepšuje odpadové hospodářství a zavádí chytrý systém evidence odpadů. / Ilustrační foto
Ratiboř na Vsetínsku vylepšuje odpadové hospodářství a zavádí chytrý systém evidence odpadů. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Město Nový Jičín / facebook.com
Ratiboř na Vsetínsku vylepšuje odpadové hospodářství a zavádí chytrý systém evidence odpadů. V projektu Obce bez odpadu (OBO) plánuje výrazně zvýšit vytříděnost odpadů a ušetřit tak náklady spojené s odpadovým hospodářstvím. V tiskové zprávě to včera uvedl Filip Poštulka, mediální zástupce společnosti JRK, která Ratiboř vybavuje takzvanou chytrou technologií k evidenci odpadů.
 

Nový evidenční systém sleduje sběr tříděného odpadu, který se bude nově sbírat v pytlích dům od domu, i naplněnost kontejnerů na tříděný odpad v takzvaných separačních hnízdech. Samospráva tak bude mít možnost přesně sledovat a evidovat komunální odpad. "Věříme, že informace, které díky systému získáme, nám pomohou snížit frekvenci svozu," uvedl starosta obce Martin Žabčík (nez.). Do projektu OBO se obec podle něj přihlásila proto, aby zásadně zlepšila nakládání s odpady, ušetřila finance a zvýšila komfort obyvatel při třídění.

Domácnosti v Ratiboři jsou vybaveny pytli s QR kódy. Ty se budou svážet a jejich obsah evidovat. Systém evidence sbírá data o konkrétních odpadech. "Díky tomu nabízí dokonalý přehled o nakládání s odpady. Samospráva bude mít rovněž přehled o naplněnosti kontejnerů ve sběrném hnízdě," uvedl Poštulka. O zapojení do systému obec informovala obyvatele na začátku roku při veřejném setkání.

Evidenční systém tvoří mobilní terminál, který načítá kódy, jeho softwarová část zase pracuje s daty. "Kromě úspor a přehledu nad odpady, zjednoduší evidenční systém administrativu spojenou s odpadovým hospodářstvím. Podstatné také je, že obci vyřeší i vše, co souvisí s očekávaným zpřísněním legislativy ohledně skládkování," uvedl regionální manažer firmy JRK Robin Liška.

V Ratiboři, která se loni stala Vesnicí roku Zlínského kraje, již funguje síť sběrných míst, kam mohou lidé odnášet tříděný odpad, v obci je také sběrný dvůr. V Ratiboři žije asi 1840 lidí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist