Realizace energetické politiky může připravit o práci až 17 890 lidí
Podrobněji - podle jednotlivých sektorů energetiky - bude v jednotlivých variantách úbytek pracovních míst následovný. Největší úbytek se předpokládá u černouhelných těžebních společností, kde má interval mezi optimistickou a pesimistickou variantou krajní hodnoty 4770 a 6800 ztracených pracovních míst. Na druhém místě v počtu úbytků je společnost ČEZ, kde se obě varianty shodují a předpoklad snížení počtu pracovních míst je na úrovni 2 968 pracovníků. Významný podíl na celkovém poklesu budou mít rovněž hnědouhelné těžební společnosti, kde spodní hranice intervalu ztráty pracovních míst počítá s číslem 3050 a horní hranice je ještě o 3450 vyšší. U elektroenergetických společností bude privatizace a realizace energetické politiky státu stát práci 1351 lidí.
Z analýzy dále vyplývá, že lze při určitých krocích očekávat v období do roku 2005 značnou kompenzaci úbytku pracovních míst, a to zejména v těžebních regionech. Podle výsledků zprávy může vznik nových pracovních míst podnítit zejména rekonstrukce bytové infrastruktury, vznik průmyslových zón, podpora malých a středních podniků, zahlazování následků hornické činnosti z minulosti, aj. Tyto aktivity mohou v černouhelných oblastech přinést pracovní příležitosti více než 13,5 tisícům lidí a v hnědouhelných oblastech přes 8,5 tisícům lidí.
Vypracování výše zmíněné analýzy bylo zadáno vládou ČR ministerstvu práce a sociálních věcí a ministerstvu průmyslu a obchodu usnesením vlády ze dne 12. ledna 2000. Analýza bude předložena vládě 30. června tohoto roku. Předkladateli jsou ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla a ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.
reklama