Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek slaví padesátiny
Rodák z Mladé Boleslavi vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a s rozhlasem nejdříve spolupracoval externě. Zaměstnancem Českého rozhlasu byl od roku 1993. Pracoval jako redaktor, dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu 2 - Praha, od roku 2000 se věnoval internetovým stanicím ČRo a před nástupem do zoo byl ředitelem Českého rozhlasu Online a šéfredaktorem rozhlasové stanice Leonardo, která je součástí stanic ČRo.
Nejen v rozhlase se dlouhodobě věnoval propagaci nejrůznějších přírodovědeckých projektů a vedle pražské zoo spolupracoval v minulosti i se zoologickou zahradou ve Dvoře Králové nad Labem. V červnu 2014 byl zvolen prezidentem Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO), loni ale z funkce odstoupil, což zdůvodnil dlouhodobými názorovými spory uvnitř unie a průběhem poslední valné hromady, která neschválila usnesení o podpoře takzvaných in-situ projektů členských zoologických zahrad. Tyto projekty mají za cíl chránit ohrožené druhy zvířat přímo v jejich přirozeném prostředí.
Přečtěte si rozhovor s Miroslavem Bobkem Už týden řešíme zastřelení gorilího samce. Mezitím byly v Konžské pánvi zastřeleny a snědeny desítky goril
Za jeho vedení se pražské zoo například podařilo překonat rekordní roční návštěvnost, zvýšit míru ekonomické soběstačnosti, vybudovat či zrekonstruovat řadu pavilónů a dalších budov a prohloubit chovatelské úspěchy. Za "vůbec nejsilnější okamžiky, které jsem tady v zoo zažil" Bobek označil loňské narození slůněte, které bylo prvním mládětem slonů, které se ve více než osmdesátileté historii chovu slonů v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato. V roce 2013 Bobek musel čelit asi největší výzvě. Hlavně spodní část zoo tehdy poničily záplavy a pojistné škody překročily 50 milionů korun. Naopak velkou výzvou do budoucnosti je plánovaná výstavba nového pavilonu goril.
reklama