https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reditel-zoo-chleby-kvuli-vedru-trpi-zvirata-z-polarni-oblasti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ředitel zoo Chleby: Kvůli vedru trpí zvířata z polární oblasti

9.8.2018 00:15 | CHLEBY (ČTK)
Nejhůře vedra snášejí zvířata pocházející z oblastí za polárním kruhem. Problémy jsou třeba se sovicí sněžní, která normálně nechce ani pít, vláhu bere z masa a podobně.
Nejhůře vedra snášejí zvířata pocházející z oblastí za polárním kruhem. Problémy jsou třeba se sovicí sněžní, která normálně nechce ani pít, vláhu bere z masa a podobně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZOO Chleby
Současné vysoké teploty špatně snáší některá zvířata. Ředitel zoo v Chlebech na Nymbursku René Franěk včera řekl, že nejhorší situace je u zvířat, která pocházejí z míst za polárním kruhem. Obtížně se v tomto počasí stará také o akvária.
 

Zvýšenou péči ale potřebují podle Fraňka všechna zvířata, která mohou návštěvníci v zoo vidět. Je nutné zajišťovat jim dostatečný pitný režim. "Máme dostatečnou studnu, kterou jsme předimenzovali, takže vodu máme," řekl Franěk. Některé druhy zvířat ale podle něj příliš nepijí, v takových případech jim jejich ošetřovatelé dávají větší množství šťavnatého ovoce. Chovatelé také dbají na to, aby zvířata měla místo, kde je průvan nebo chladnější stín.

Nejhůře vedra snášejí zvířata pocházející z oblastí za polárním kruhem. "Je to na na ně dlouhé a úmorné. Problémy jsou třeba se sovicí sněžní, která normálně nechce ani pít, vláhu bere z masa a podobně. To jsou zvířata, která problémy mají," řekl Franěk.

Více práce mají zaměstnanci zoo také s akvárii. "Tam, kde máme akvária, jsme museli pořídit klimatizace, museli jsme také pořídit chladič k mořskému akváriu," uvedl Franěk. V zoo je také velké akvárium s objemem asi 35 metrů krychlových vody, ve kterém žijí ryby typické pro české řeky. "Tam musíme velmi často měnit třeba třetinu vody, aby byla studená a měla dostatek kyslíku," řekl ředitel.

Vodu v bazénku mění chovatelé i medvědům. Dva medvědi ušatí dorazili do chlebské zoo 6. března z ruské Chita Zoo, kde byli zvyklí na teploty i několik desítek stupňů pod nulou. "Máme opravdu dostatek vody, takže vodu v jejich bazénu neustále vyměňujeme, takže je chladná. Velmi rádi se tam koupou. Je to taková show, taková spadla lžička do kafíčka, skočí do výšky, plácne rukama, medvěd je vyloženě takový šťastný," řekl Franěk.

Soukromá zoologická zahrada v Chlebech na Nymbursku, která se veřejnosti otevřela 5. června 1997, patří k nejmenším zařízením svého druhu v ČR. Její zakladatel a ředitel René Franěk zahradu vybudoval ze své sbírky exotického ptactva, postupně přibyla další zvířata. Dnes zahrada chová více než 420 zvířat zhruba 120 druhů. Mezi nejvzácnější patří například opice langur duk, kterých na světě žije jen asi tisíc jedinců.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jaroslav Beneš
Současné vysoké teploty špatně snáší některá zvířata. Nejhorší situace je u zvířat, která pocházejí z míst za polárním kruhem. Obtížně se v tomto počasí stará také o akvária.
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist