https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/referendum-k-obnoveni-tezby-kamene-na-tlustci-bude-19.cervna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude 19. června

28.5.2020 00:21 | BRNIŠTĚ (ČTK)
Tlustec patří k dominantám Českolipska, je asi dva kilometry od Brniště. / Ilustrační foto
Tlustec patří k dominantám Českolipska, je asi dva kilometry od Brniště. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v Brništi na Českolipsku v pátek 19. června. Náhradní termín konání obec zveřejnila na svém webu. V původním termínu v polovině května nemohlo být kvůli vyhlášenému nouzovému stavu.
 

Starosta obce Michal Vinš už dříve pro novináře uvedl, že chtějí referendum uspořádat do začátku letních prázdnin, aby termín nezasahoval do období dovolených. Podle zákona se musí v náhradním termínu konat referendum do 90 dnů od skončení nouzového stavu, nejzazší termín by tak byl v polovině srpna.

Tlustec patří k dominantám Českolipska, je asi dva kilometry od Brniště. Čedič se tam těžil od 70. let 20. století až do roku 2004. Spor o obnovení těžby trvá od roku 2012. Někteří místní se po špatných zkušenostech z minulosti obávají ztráty vody, otřesů způsobených těžbou i nadměrné dopravní zátěže. Přípravný výbor pro vyhlášení referenda získal 330 platných podpisů. V obci je zhruba 1050 voličů. O obnově těžby čediče bude rozhodovat báňský úřad a Brniště bude účastníkem řízení.

Zastupitelé obce v únoru schválili i přes četné námitky veřejnosti podmínky kompenzační dohody s firmou Kamenolom Brniště, která chce těžbu obnovit. Pokud se na kopci začne kámen znovu těžit, obec by měla dostat od firmy 120 milionů korun během 25 let. Podle starosty se jim podařilo také vyjednat, že kamenolom dá 25 milionů na vybudování obchvatu vesnice Luhov, jež patří pod Brniště. Těžařská firma počítá s těžbou až 840.000 tun kameniva ročně po dobu 20 až 30 let. Firma uvádí, že čedič na Tlustci patří mezi nejkvalitnější v zemi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist