https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-asie-a-evropa-se-neshoduji-v-otazce-omezovani-sklenikovych-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Asie a Evropa se neshodují v otázce omezování skleníkových plynů

13.9.2006 10:08 | PRAHA/HELSINKY (EcoMonitor)
Představitelé zemí Evropské unie a Asie se v pondělí na summitu Evropa-Asie (ASEM) ve Finsku dohodli, že je potřeba zdvojnásobit úsilí v boji proti klimatickým změnám. Zároveň se ale asijské země, jejichž spotřeba energií v posledních letech prudce vzrostla, nechtějí zavázat k pevně daným limitům na emise skleníkových plynů, píše agentura Reuters.
 

Političtí představitelé více než poloviny světové ekonomiky přijali velmi široce koncipovanou dohodu po dvoudenním jednání v hlavním městě Finska. Během summitu ASEM zaznělo, že ve snaze potlačit klimatické změny by státy měly navázat „co nejširší možnou spolupráci“. Jednání se točila především kolem snahy přesvědčit asijské země, aby v co nejširší míře zaváděly ekologické technologie, které budou produkovat méně skleníkových plynů. Naopak země Evropy by se měly zaměřit na co největší snižování energetické spotřeby.

Čína ani další asijské země, jejichž ekonomika zažívá v posledních letech raketový růst, však nejsou ochotné přistoupit na závazné limity, které by je nutily omezit emise skleníkových plynů. Asiaté totiž nehodlají omezovat svůj hospodářský růst kvůli tomu, aby řešili problémy způsobené bohatými státy.

K dotazu, zda jsou ochotni zavést limity na skleníkové plyny, se vyjádřil jihokorejský prezident Roh Moo-hyun a prezident Indonésie Susilo Bambang Yudhoyono. Podle nich je potřeba zaměřit se na obnovitelné zdroje energie, přímé odpovědi na závazných limitů se však oba vyhnuli. „Připravujeme řadu plánů na snižování energetické spotřeby a doufáme, že za pár let se nám podaří snížit průměrnou spotřebu energií o deset procent,“ prohlásil prezident Roh Moo-hyun. Jižní Korea ale mezi alternativní zdroje zahrnuje také jaderné elektrárny.

Podle organizace Greenpeace je však text dohody příliš vágní. „Neobsahuje žádný časový harmonogram, žádné konkrétní limity,“ říká Mikael Sjovall z Greenpeace. „Slova to jsou pěkná, jenže my potřebujeme jasnou dohodu, jak je v každé jednotlivé zemi uvést v život“.

Podle článku Chrise Buckleyho a Davida Brunnstroma Reuters 12. 09. 2006.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist