Reuters: Brazílie chystá nový jaderný reaktor
Tlak na výstavbu nových reaktorů přichází v době, kdy i v ostatních zemích začíná jaderná energetika přicházet na pořad dne, jednak kvůli tomu, že tepelné elektrárny přispívají ke změnám klimatu a jednak kvůli velmi vysokým cenám ropy.
Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva spolu s dalšími politiky se tento měsíc vyjádřili pro jadernou energetiku. Oznámili, že kontroverzní projekt blízko pobřežní města Angra, který přijde asi na 3,5 miliardy dolarů, by měl být schválen příští měsíc na zasedání komise pro národní energetickou politiku.
Výstavbu nových jaderných bloků podle nich vyžaduje budoucí nedostatek elektrické energie, ale také zdržení, která doprovázejí ekologické studie pro plánovanou výstavbu velkých hydroelektráren.
Jenže podle analytiků nová elektrárna nevyřeší současné problémy Brazílie s případným nedostatkem energií kolem roku 2010. Když bude dnes výstavba schválena, první elektrická energie bude do sítě proudit až v roce 2013. Navíc může projekt vyvolat odpor veřejnosti kvůli environmentálním dopadům a také kvůli nákladnosti. „Vláda se zaštiťuje současnými problémy s energiemi a tlačí na projekt Angra 3, ačkoli s tím tato elektrárna nemůže pomoci,“ říká Roberto Schaeffer, který vede energetický program na univerzitě Rio de Janeiro.
Největší ekonomická velmoc Latinské Ameriky dosud spoléhá z 85 % na dodávky elektřiny ze svých hydroelektráren. Jenže velká sucha mohou celou místní energetiku ohrozit, jak se ukázalo v roce 2001.
Prezident Lula, který bude muset obhájit projekt Angra 3 před komisí, také rozpustil brazilskou agenturu ochrany přírody Ibama, aby urychlil schvalování nových energetických projektů. Tímto krokem oslabený brazilský ministr životního prostředí Marina Silva však zůstává i nadále odpůrcem jaderné energetiky. Podle dalších politiků však pro Brazílii existuje jen velmi málo jiných alternativ, jestliže chce země udržet ekonomický růst.
Dva stávající reaktory v elektrárně Angra dodávají do sítě 2 000 megawatt, což je méně než 3 % celkové kapacity celé země. Nový reaktor by měl dodat 1350 MW, což ovšem není mnoho ve srovnání s dvěma plánovanými hydroelektrárnami na řece Madeira, jejichž celková kapacita by měla být 6400 MW.
„Vláda zřejmě výstavbu třetího reaktoru schválí, ale jeho výkon je slabý a náklady příliš vysoké. Mnohem smysluplnější by byla debata o tom, zda by Brazílie měla nastartovat širší program jaderné energetiky,“ řekl agentuře Reuters Roberto Schaeffer. Francouzská skupina Area, která je také největší výrobce jaderných reaktorů na světě, je přesvědčená, že práce na projektu Angra 3 budou obnoveny ještě tento rok.
Podle článku agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 16. 5. 2007
reklama
Online diskuse
Rakušáci, co teď? - 17. 5. 2007 - PetrTolik podplacených sedláků nemáte, abyste oblehli všechny přechody kolem Brazílie :))))Ledaže by vám nějaké půjčila Kuchta, v té jejich straně by se někdo našel... |