Reuters: Británie sází na biomasu
Biomasa ze dřeva, energetických plodin a řady dalších biologických materiálů, na které se dříve pohlíželo pouze jako na odpad, dnes ve Velké Británii produkuje kolem jednoho procenta celkové spotřeby elektřiny a podobné množství tepla. Británie by ráda do roku 2010 pokryla deset procent své spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů, jako je biomasa, a toto množství chce do roku 2020 dokonce zdvojnásobit. Ministr energetiky Malcolm Wicks prohlásil na tiskové konferenci, že biomasa může významně přispět k dosažení tohoto cíle, i když hlavní důraz zůstane na větrných elektrárnách.
Lord Bach uvedl, že v současnosti se rostliny vhodné k energetickému využití pěstují na ploše asi 3000 hektarů, což představuje zhruba jen 0,2 procenta plochy, na které se pěstují normální zemědělské plodiny. „Máme dalších půl milionu hektarů půdy, na kterých může růst biomasa,“ řekl ministr. Nejčastěji pěstovanou energetickou plodinou v Británii je travina ozdobnice velká.
„Důležitá je také skutečnost, že současnost je pro zemědělce velmi složitá. To bychom neměli podceňovat,“ řekl ministr Bach. Příjmy zemědělců klesaly v posledních letech spolu se snižováním státních dotací. Britská vláda podporuje pěstování biomasy od roku 2000 a současný systém dotací přestane platit na konci roku.
Podle největší firmy obchodující s obnovitelnou energií sice nový systém dotací pomůže rozhýbat trh s biomasou, nicméně na skutečně podstatný dopad v podobě odvrácení klimatických změn, nabídky dostatku energie a vytvoření nových pracovních míst na venkově si Británie ještě musí počkat.
Podle článku Nigela Hunta Reuters 27. 04. 2006.
reklama