Reuters: Indie tvrdí, že nepoškozuje atmosféru
Indický ministr životního prostředí však oznámil, že oproti bohatším zemím vypouští Indie oxidu uhličitého málo. "Světu neškodíme. Přestože naše země prochází prudkým rozvojem, kategoricky trváme na tom, že naše emise tvoří méně než tři procenta, což je v souladu s limity," řekl podle agentury ministr, když informoval o procentuálním podílu Indie na celosvětových emisích.
Průzkum, který v květnu provedla Světová banka, zjistil, že za posledních deset let emise Indie a Číny, dvou nejrychleji rostoucích ekonomik, prudce vzrostly. Mezi lety 1992 a 2002 stouply indické emise oxidu uhličitého o 33 procent. Indická vláda však podle Reuters tvrdí, že vysoká spotřeba energie je nutná, protože se musí pozvednout životní úroveň obyvatelstva, a že indické emise přepočtené na hlavu jsou oproti rozvinutým zemím pouhým zlomkem. Bohaté země navíc mohly fosilní paliva spalovat od průmyslové revoluce neomezeně.
Ochránci životního prostředí namítají, že země nemusí investovat do průmyslu produkujícího oxid uhličitý. "Rozumíme tomu, že se Indie prudce rozvíjí a že potřebuje zajistit energii pro své obyvatelstvo," řekl K. Srinivas z indické pobočky Greenpeace. "To však neznamená, že se musíme výhradně spoléhat na primární zdroje energie, jako je uhlí. Je přece celá řada zdrojů obnovitelné energie, na které bychom se měli více zaměřit," dodal.Podle údajů Sekretariátu Rámové úmluvy OSN o klimatických změnách patří mezi pět států s největšími emisemi oxidu uhličitého Spojené státy, Čína, Rusko, Indie a Japonsko. V roce 2004 vyprodukovaly Spojené státy 24 tun oxidu uhličitého na obyvatele, Čína 4 tuny a Indie 2 tuny. Indické emise rostou ročně o 2 až 3 procenta, napsala agentura Reuters.
Očekává se, že indický subkontinent bude patřit mezi regiony nejvážněji zasažené globálním oteplováním. Odborníci předpovídají častější a horší přírodní katastrofy, zejména záplavy, sucha, nemoci a neúrody. Podle místních úřadů země přijímá opatření ke snížení spotřeby energie a omezuje používání látek znečišťujících atmosféru, avšak potřebuje více finančních zdrojů a také nové technologie.Podle článku agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 15. 12. 2006
reklama