https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-klimaticke-zmeny-nici-nejvetsi-tygri-rezervaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Klimatické změny ničí největší tygří rezervaci

28.2.2007 08:41 | PRAHA/SUNDERBAN (EcoMonitor)
Před dvaceti lety bylo nepředstavitelné, aby rybáři v Bengálské zátoce mohli proplouvat se svými dřevěnými loďkami porosty mangrovníku. Ohrožovali je totiž tygři, kterým lesy poskytovaly úkryt i kořist. Jenže porosty pomalu mizí, lesy jsou řidší a šelmy se přestěhovaly za potravou i úkrytem, napsala agentura Reuters.
 

Tato fotografie je zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Bengal tiger"
Foto: Bernard Landgraf/Wikipedia
Podle přírodovědců způsobily změny klimatu ve východní Indii nárůst hladiny moře a pobřežní eroze půdy, kvůli kterým se porosty mangrovníku stále zmenšují, což ubírá prostor i pro tygry. „Nedostatek lesů je pro tygry klíčový, proto plánujeme alespoň v nejdůležitějších místech regionu porosty rozšiřovat,“ ministr Kanti Ganguly, který má na starosti správu oblasti Sunderban v Bengálsku.

Sunderban představuje 26 tisíc kilometrů čtverečních nízko položené krajiny na hranicích s Bangladéší, oblast bažin a malých ostrůvků protkaných sítí vodních kanálů.

Na konci šedesátých let tu ještě žilo kolem pěti set tygrů, podle představitelů státní ochrany přírody jich je dnes zhruba polovina. Podle Indického statistického úřadu je počet tygrů ještě nižší. Tyto šelmy kvůli potravě běžně plavou mezi jednotlivými ostrůvky někdy zabloudí i do vesnic. Za posledních pět let podle zpráv zabily zhruba padesát lidí, píše agentura Reuters.

Zdejší oblast mangrových lesů je největší na světě a jedním z nejunikátnějších ekosystémů celé planety a tak byla zapsána jako jedno z míst světového dědictví UNESCO.

Jenže hladina moře neustále roste, dva ostrovy už zmizely pod hladinou úplně a další jsou v ohrožení. Mizení lesů také negativně ovlivňuje počet zdejších krokodýlů, ryb a velkých krabů.

Mangrové stromy rostou přímo z vody nebo spíše z bahna a jejich kořeny vystupují až nad hladinu. Strom k životu potřebuje jak sladkou, tak i slanou vodu, proto roste v místech, kde řeky ústí do moře.

Jak stoupá hladina moře, stromy jsou vystaveny většímu a většímu množství slané vody. Mnoho z nich ztrácí svou červenou a zelenou barvu a jejich holé větve prozrazují ukryté tygry, kteří se stávají snadnou kořistí pro lovce. Na druhou stranu ani tygří samice nemohou ukrýt svoje mláďata, která vybíjejí samci jako svoje budoucí konkurenty.

Před sto lety žilo v Indii kolem 40 000 tygrů, ale pytláctví a ničení jejich přirozených útočist snížilo tento počet na 3 7000 kusů. Podle některých ochránců jich je možná jen 1 200, píše agentura Reuters.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist