https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-kurovec-mozna-ovlivnuje-zmeny-klimatu?ids%5Bx32acce532c3257ff41faedc58e0fd8b9%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

mapa uvnitřReuters: Kůrovec možná ovlivňuje změny klimatu

24.4.2008 13:37 | PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor)
Kůrovci lýkohubové (Dendroctonus ponderosae) působí ve Skalistých horách tak velké škody, že možná ovlivňují klima, tvrdí studie kanadských vědců zveřejněná dnes v časopise Nature. Škoda způsobená kůrovcem je takřka srovnatelná se znečišťujícími účinky pralesních požárů, napsal server PlanetArk.
 

Skalisté hory (Rocky Mountains).
Skalisté hory (Rocky Mountains) v Severní Americe. Tato mapka je zveřejněna pod licencí Volná licence GNU pro dokumenty a využívá materiálu z hesla Wikipedie "Rocky Mountains".
Foto: User:al_guy/Wikimedia Commons

"V nejhorších letech odpovídaly dopady šíření kůrovce v Britské Kolumbii 75 procentům přímých průměrných ročních emisí z požárů po celé Kanadě v letech 1959 - 1999," napsal tým Wernera Kurze z Kanadské lesní služby ve Victorii. Hmyz zničil jen v samotné západní Kanadě na 130 tisíc čtverečních kilometrů lesa. Poškozeny byly také rozsáhlé oblasti ve Spojených státech.

Les obyčejně váže uhlík tím, že pohlcuje oxid uhličitý z atmosféry a zabudovává jej do biomasy. Mrtvé stromy zničené kůrovcem však během tlení uhlík naopak masívně uvolňují. Podle předpovědi překročí objem oxidu uhličitého uvolněného ze stromů zničených kůrovcem objem skleníkového plynu pohlcený všemi kanadskými hospodářskými lesy během poslední dekády.

Podle studie se do roku 2020 z kanadských boreálních lesů v důsledku kůrovcové kalamity uvolní kolem 270 megatun oxidu uhličitého. Kanada v roce 2005 v důsledku lidské činnosti vypustila do atmosféry 747 megatun emisí oxidu uhličitého. Do roku 2020 se země zavázala snížit uhlíkové emise o 20 procent.

Podle článku Maggie Foxové pro agenturu Reuters na serveru PlanetArk zde dne 24. dubna 2008



reklama

 
Karel Dolejší

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Kůrovec - 24. 4. 2008 - Aleš

Já Vám z toho vybruslím hned - kdyby se napadené dřevo odtěžilo a splálilo uvolní se stejné množství CO2 jako když se ponechá v lese , není to těžké , důvod proč nechat hnít stromy v lese ve vždycky najde...
PS: Ze mě by byl enviromatalista jako víno...

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist