Reuters: Kůrovec možná ovlivňuje změny klimatu
Skalisté hory (Rocky Mountains) v Severní Americe. Tato mapka je zveřejněna pod licencí Volná licence GNU pro dokumenty a využívá materiálu z hesla Wikipedie "Rocky Mountains". | |
Foto: User:al_guy/Wikimedia Commons |
"V nejhorších letech odpovídaly dopady šíření kůrovce v Britské Kolumbii 75 procentům přímých průměrných ročních emisí z požárů po celé Kanadě v letech 1959 - 1999," napsal tým Wernera Kurze z Kanadské lesní služby ve Victorii. Hmyz zničil jen v samotné západní Kanadě na 130 tisíc čtverečních kilometrů lesa. Poškozeny byly také rozsáhlé oblasti ve Spojených státech.
Les obyčejně váže uhlík tím, že pohlcuje oxid uhličitý z atmosféry a zabudovává jej do biomasy. Mrtvé stromy zničené kůrovcem však během tlení uhlík naopak masívně uvolňují. Podle předpovědi překročí objem oxidu uhličitého uvolněného ze stromů zničených kůrovcem objem skleníkového plynu pohlcený všemi kanadskými hospodářskými lesy během poslední dekády.
Podle studie se do roku 2020 z kanadských boreálních lesů v důsledku kůrovcové kalamity uvolní kolem 270 megatun oxidu uhličitého. Kanada v roce 2005 v důsledku lidské činnosti vypustila do atmosféry 747 megatun emisí oxidu uhličitého. Do roku 2020 se země zavázala snížit uhlíkové emise o 20 procent.
Podle článku Maggie Foxové pro agenturu Reuters na serveru PlanetArk zde dne 24. dubna 2008
reklama
Online diskuse
Kůrovec - 24. 4. 2008 - P.OčenašekNo konečně máme viníka.Zelení si hřáli hada na prsou.Jak znám tu zelenou rotu,zase z toho vybruslí. |