https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-nechceme-vyrabet-paliva-z-jidla-rika-shell
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Nechceme vyrábět paliva z jídla, říká Shell

11.7.2006 09:02 | PRAHA/SINGAPUR (EcoMonitor)
Společnost Shell, největší světový výrobce biopaliv, označila výrobu pohonných látek ze zemědělských plodin, jako je pšenice nebo kukuřice, za „morálně nepřijatelnou“, protože v nejchudších částech světa trpí lidé hladem. Informuje o tom agentura Reuters.
 

Eric G. Holthusen, manažer pro technologii paliv v Asii a Tichomoří, prohlásil, že výzkumné oddělení Shell Global Solutions dlouhodobě pracuje na výrobě pohonných látek z odštěpků dřeva a zbytků rostlin. Ty pak preferuje před plodinami, ze kterých se běžně připravují potraviny. Přitom biopaliva se vyrábějí především právě ze zemědělských plodin původně pěstovaných k výživě člověka, píše agentura Reuters.

Holthusen uvedl, že společnost Shell se podílela na výrobě paliva z potravin především z ekonomických a legislativních důvodů. „Dnes, kdy si můžeme vybrat, je jasné, že touto cestou již nechceme jít,“ řekl Holthusen na semináři v Singapuru.

„Myslíme si, že taková výroba je morálně nevhodná, protože vlastně vezmeme jídlo a vyrobíme z něj palivo. Když se podíváte na Afriku, stále existují země, kde je nedostatek jídla a lidé trpí hladem. Jen proto, že jsme bohatší, můžeme si dovolit dělat z jídla pohonné hmoty. A to my dělat nechceme. Existují však ekonomické tlaky, které k tomu občas nutí,“ dodal Holthusen.

Nejčastěji komerčně vyráběnými biopalivy jsou etanol a bionafta. Etanol používaný hlavně v USA a Brazílii se vyrábí z cukrové třtiny nebo z řepy cukrovky, ale dá se získat i z obilovin, jako je pšenice nebo kukuřice. Bionafta, která se používá především v Evropě, se vyrábí z hlavních olejovin pěstovaných v regionu. V Evropě je proto hlavním zdrojem řepka, jinde se využívá palmový olej nebo kokosy.

Holthusen prohlásil, že Shell chce vyrábět pohonné hmoty z rostlinného odpadu a dřevěných odštěpků, neřekl však, kdy bude takové palivo k dostání na trhu. „Nedáváme si na čas, snažíme se vyrobit to, čemu říkáme druhá generace biopaliv.“ Podle jeho slov vyvinul Shell ve spolupráci s kanadskou firmou Iogen Corp. „etanol z celulózy“, ten je vyrobený z dřevní štěpky a rostlinných zbytků.

Podle textu agentury Reuters Reuters 07. 07. 2006.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist