Reuters: Německo chce kupovat emisní povolenky od Mexika a Brazílie
Ředitel berlínské vládní pracovní skupiny pro klimatické změny Franzjosef Schafhausen potvrdil, že Německo již s oběma zeměmi jedná. Cílem má být pomoc německých firmám ve snižování emisí skleníkových plynů tím, že budou nakupovat emisní povolenky v zahraničí. „Podle dohody si můžeme vybrat se seznamu asi třiceti zemí, mezi nimi je i Mexiko a Brazíle, se kterými jsou jednání nejdále a pravděpodobnost dohody podepsané v Montrealu je velmi vysoká,“ dodal Schafhausen. Podle něj je možné, že ještě před dohodou v Montrealu se podaří podobné smlouvy uzavřít i s dalšími partnery. Mezi nimi jsou podle Schafhausenových informací dále Čína, Rusko, Bulharsko, Ukrajina, pobaltské státy a také Česká republika, Polsko a Maďarsko.
Možnost obchodu s emisními povolenkami mezi státy a mechanismus čistého rozvoje jsou dva hlavní nástroje dosažení cílů z Kjótské dohody. Společnosti v průmyslových zemích mohou navýšit limit povoleného znečištění tím, že investují do ekologických projektů v chudých oblastech, kde je to levnější a zároveň snaha o snížení emisí výrazně jednoduší.
Druhý systém, kterým je obchodování s emisními povolenkami, jenž zavedly země Evropské unie, umožňuje firmám rozhodnout se v jakém poměru budou omezovat vlastní emise, nebo nakoupit povolenky někde jinde. Německo, které je největším evropským znečišťovatelem, přijalo v létě letošního roku nezbytnou legislativu, a bude tak v budoucnu konkurovat cizími povolenkami ostatním státům Evropské unie.
Nejméně šedesát procent z objemu emisí, o které musí Evropská unie snížit svoje znečištění, pochází z výroby elektrické energie. Ta se stále vyrábí především z uhlí, jehož spalování je značným příspěvkem klimatickým změnám.
Podle článku agentury Reuters na PlanetArk 09. 11. 2005.
reklama