Reuters: Počet lidí ohrožených povodněmi se do roku 2050 zdvojnásobí
Celá jedna miliarda lidí, tedy šestina světové populace, již dnes čelí dopadům ničivých záplav. Podle vědců z University OSN je většina obětí povodní z nejchudších regionů světa. Universitní odborníci sídlící od roku 1973 v Tokiu, vydali varování v souvislosti s otevřením nového ústavu v německém Bonnu, jehož cílem je studování dopadů změn životního prostředí na bezpečnost lidí. Výsledky výzkumů by měly pomoci vládám na celé zeměkouli lépe překlenout následky přírodních katastrof.
"V polovině století bude svět teplejší a také vlhčí a severní část severní polokoule zažije daleko vyšší počet bouří," říká Janos Bogardi, první ředitel nové instituce ve zprávě publikované na veřejnosti v neděli. Podle ní se zvedne hladina oceánů živená táním ledovců a problémy s extrémně vysokou vodní hladinou budou ohrožovat stále větší území, především malé ostrovy a pobřežní nížiny. Záplavy každoročně připraví o život přibližně 25 000 lidí a spolu s dalšími živelnými pohromami způsobí škody světové ekonomice za 60 miliard dolarů. Většina takto devastovaných regionů se nachází v rozvojových zemích se špatně fungující infrastrukturou a nedostatkem financí.
"V tuto chvíli je nejdůležitější najít cestu, jak se co nejrychleji adaptovat na narůstající nebezpečí záplav. Především vytvořit fungující celosvětový systém, monitorování a předvídání extrémních klimatických jevů," říká Bogardi. "Vyzbrojeni lepšími informacemi, kvalitním systémem včasné výstrahy a vybudovanou infrastrukturou, můžeme lépe plánovat i přijímat strategická rozhodnutí."
Podle textu Reuters 13. 06. 2004.
reklama