Reuters: Rozsáhlé lesní požáry napomáhají globálnímu oteplování
Lesy mají v debatě o globálním oteplování divokou kartu, řekl Brian Stocks, odborník na lesní požáry při vládní organizaci Canadian Forest Service. Mnoho požárů vznikne po úderu blesku v odlehlých oblastech. Zvyšuje se však počet případů, kdy požár způsobí tábořící turista povalením vařiče nebo žhář. Brian Stocks dále agentuře Reuters řekl, že škody způsobené lesními požáry by mohly být zmírněny pečlivější výsadbou lesů, zlepšením vyhledávání lokálních požárů, rychlejšími zásahy hasičů a také pomocí osvěty.
Při několikaměsíčních požárech, ke kterým došlo v Indonésii na konci devadesátých let, vznikla mračna, jež snížila intenzitu slunečního svitu. Zároveň se tehdy uvolnilo odhadem 2,6 miliard tun skleníkových plynů, což znamenalo zhruba 40 procent globálního ročního úhrnu emisí z průmyslu. Stromy při růstu absorbují oxid uhličitý. K jeho zpětnému uvolnění dochází při hoření či tlení dřeva. Oxid uhličitý vzniká také spalováním fosilních paliv automobily nebo v elektrárnách a továrnách. Všeobecně se má za to, že způsobuje globální oteplování.
„Každý by se měl snažit co nejvíce snížit spotřebu energie,“ oznámil v prohlášení organizace Canadian Forestry Association její prezident, Barry Waito. Zároveň však doporučil zvýšit odpovědnost role lesního hospodářství. V Kanadě, kde je zhruba 10 procent všech lesů na světě, se v osmdesátých a devadesátých letech oproti sedmdesátým rozloha ploch poškozených ohněm zdvojnásobila. Šedesát procent z 8 500 lesních požárů, ke kterým dojde ročně v Kanadě, způsobí lidé. Deštné lesy, jako jsou například v Amazonii, jsou vůči požárům odolnější, protože jsou vlhčí. Při lesních požárech se v Kanadě každoročně uvolní 150 milionů tun oxidu uhličitého, ve srovnání s tím kanadský průmysl v roce 2002 vypustil do ovzduší celkem 730 milionů tun tohoto skleníkového plynu.
Podle článku Alistera Doyla na PlanetArk ze dne 4. 3. 2005
reklama