https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-stehovani-zvirat-ukazuje-na-klimaticke-zmeny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Stěhování zvířat ukazuje na klimatické změny

12.8.2005 10:42 | PRAHA/OSLO (EcoMonitor)
Lososi se prohánějí v arktických mořích, kobylky zamořují oblasti v severní Itálii a dva ptačí druhy, které milují teplé počasí a živí se včelami, se zabydlely na britských ostrovech. Jsou to znaky klimatických změn, nebo jen zvláštnosti letošního léta, ptá se ve svém textu Alister Doyle.
 

Losos atlantský.
Foto: U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration
Ze Spojených států se některé druhy pěnic stěhují nahoru do Kanady a na Kostarice se tukani posouvají výš do hor, zřejmě kvůli nárůstu průměrných teplot. V červenci byli norští rybáři šokovaní, když z moře vytáhli rybu pilobřicha ostnitého, který se obvykle vyskytuje pouze v teplých vodách na jihu Evropy nebo u afrických břehů. „Máme dlouhý seznam migrujících druhů, které se posouvají na sever. To je důkaz zvyšující se teploty na zeměkouli,“ říká Steve Sawyer, šéf politiky klimatu Greenpeace.

Podle něj proplouvají lososi skrz Beringovu úžinu mezi Aljaškou a Ruskem až do Čukotského moře, protože jejich přirozené chladné oblasti se zahřívají. Tyto posuny ve výskytu živočichů i rostlin budou mít zřejmě velké a dlouhodobé dopady jak na rybářství, tak na zemědělství. Jakkoli jsou někteří odborníci stále skeptičtí, neobvyklé stěhování zvířat - od medvědů až po motýly - potvrzuje teorii, že teplota v atmosféře narůstá kvůli zachycování skleníkových plynů produkovaných továrnami, elektrárnami a dopravou, napsal dopisovatel agentury Reuters Alister Doyle.

„Jestliže chcete měřit teplotu, použijte teploměr, ne ptactvo,“ říká Fred Singer, vedoucí amerického Vědeckého a ekologického politického projektu. „Ptáci mají celou řadu důvodů, proč se stěhují na sever, na jih, na stranu, nebo kamkoli.“ Podle Singera se lidé i zvířata v minulosti adaptovali na neobjasněné změny teplot, které měly zcela přírodní původ. Některé druhy se prý stěhují zcela neočekávaně, nebo bezděčně mizí z dosahu nákladních vozů, lodí a letadel.

Zveřejněná data OSN říkají, že nejteplejším obdobím od roku 1860, kdy se začaly pořizovat záznamy, byl rok 1998 následovaný lety 2002, 2003 a 2004. Spíše než s přírodními procesy spojuje většina odborníků nárůst teplot s lidskou aktivitou a emisemi oxidu uhličitého. Podle panelu OSN mohou změny klimatu vést k vyhynutí tisíců druhů a způsobovat větší výskyt bouří, záplav, rozšiřování pouští a růstu mořské hladiny (do roku 2100 o jeden metr).

Podle článku Alister Doyle na serveru Planet Ark agentury Reuters 09. 08. 2005.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist