https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-svet-plati-hladem-dan-za-nadmerny-rybolov-tvrdi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Svět platí hladem daň za nadměrný rybolov, tvrdí studie

29.9.2010 12:21 | HODONÍN/VANCOUVER (Ecomonitor)
Rybářská loď, San Diego.
Rybářská loď, San Diego.
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Desítky let nadměrného rybolovu prý připravilo potravinářský průmysl o miliardy. Peníze, které se na jedné straně vynakládají jako dotace do podpory rybářství, totiž na straně druhé snižují budoucí zisky, píše agentura Reuters.
 

Takové jsou závěry studie „Ekonomický vliv populace mořských ryb na světový rybářský průmysl“ (Economic impact of ocean fish populations in the global fishery), kterou společně připravily kanadští, američtí a britští vědci. Navíc kolaps rybářství rozvojových zemí, způsobený příliš intenzivním výlovem oceánů, prohlubuje společenskou krizi a hladomor.

Studie publikovaná v časopise Bioeconomics tvrdí, že nadměrný rybolov je často přímo spojen s dotacemi, které by naopak mohly být lépe využity pro ochranu a zachování populací ryb. Rybářství přispívá ročně do světové ekonomiky v průměru 225–240 miliard dolarů. Tento zisk by však mohl být o 36 miliard dolarů vyšší, pokud by se kladl důraz na udržitelnost namísto maximalizace výlovu, tvrdí studie. Výzkumníci a ekonomové se shodují, že důvody k ochraně světové rybí populace jsou víc než jen biologické.

„Udržení rybolovu na zdravé míře výlovu má jasný ekonomický význam, zatímco efekty přelovení jsou vyloženě špatné,“ řekl agentuře Reuters vedoucí studie Rashid Sumaila. Výzkumníci podle celosvětových záznamů o mořském rybolovu odhadují, že v letech 1950–2004 byla u zájmových druhů ryb překročena únosná míra o 36–53 %. Proto nyní lovíme o deset milionů tun ryb méně, říká studie. Mnoho vlád prý podceňuje finanční dopad nadměrného rybolovu a s tím souvisejících odvětví, a v důsledku toho mají menší motivaci k ochraně rybích populací.

Následky přelovení pociťují zejména chudé rozvojové země, protože ryby, které dříve mohly nalovit v pobřežních vodách nemohou nahradit dovozem jiných potravin. Počet ryb, které mohly být k „dispozici“, by dokázalo nakrmit 20 milionů podvyživených lidí, odhadují výzkumníci. Vlády po celém světě dotují rozvoj rybolovu ročně 27 miliardami dolarů, ale 60 % těchto peněz jde na neudržitelné metody lovu. „Za peníze daňových poplatníků se přispívá k poklesu celosvětových zásob ryb,“ uzavírá Sumaila.

Podle zprávy „World pays high price for overfishing, studies say“ zveřejněné na serveru Reuters dne 14. 9. 2010.


reklama

 
Radomír Dohnal
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist