Reuters: Světu hrozí nedostatek jídla kvůli změnám klimatu a biopalivům
Pěstování plodin na biopaliva by mohlo do roku 2020 vyhnat cenu kukuřice až o dvě třetiny a cenu řepky olejky až o polovinu. Dotace na průmyslovou výrobu prý ve skutečnosti jen zavedou daň pro chudé, tvrdí studie Mezinárodního institutu pro výzkum potravinové politiky. Celosvětové zásoby obilovin, klíčový nástroj na zmírnění hladu v nejchudších oblastech, od osmdesátých let trvale klesají kvůli menšímu počtu vypěstovaných obilovin i kvůli horšímu počasí, tvrdí Joachim von Braun, ředitel IFPRI.
„Svět v současnosti spotřebovává více potravin, než vypěstuje. V posledních pěti šesti letech je to vidět na snižování zásob obilovin,“ prohlásil von Braun na konferenci v Pekingu. Podle něj se velmi brzy sýpky vyprázdní úplně a dodal, že například Mexiko již zažilo sociální bouře kvůli prudkému růstu cen potravin. Konferenci do čínského Pekingu svolala Poradní skupina pro mezinárodní zemědělský výzkum (CGIAR).
„Doba, kdy ceny potravin klesaly, je zřejmě pryč,“ říká von Braun, vedoucí autor studie „Světová situace v potravinářství“. „Narůstající poptávka po potravinách, krmivech a palivech vedla v poslední době k drastickému růstu cen a negativní vliv na pěstování potravin budou mít také změny klimatu,“ prohlásil von Braun. Zájem investorů o zemědělské komodity roste díky vzestupu cen plodin a ceny zemědělských plodin rostou spolu s cenami energií, píše agentura Reuters. Ceny ropy kolem 90 dolarů za barel jsou špatnou zprávou pro chudé obyvatele planety, kterých se již teď dotýká „poměrně dramatické“ trojnásobné zdražení pšenice a téměř dvojnásobné zdražení rýže od roku 2000.
Klimatické změny mohou snížit celosvětový příjem ze zemědělství o 16 %, a to navzdory pozitivním dopadům oteplování, díky kterým bude možné pěstovat některé plodiny i v oblastech dříve příliš chladných, a navzdory rychlejšímu růstu rostlin způsobenému zvýšenou koncentrací oxidu uhličitého v atmosféře. „Kvůli častějšímu nebezpečí záplav a sucha hrozí pokles zemědělských výnosů,“ říká studie. Nejhůře bude změnami počasí zasažena zřejmě Afrika. „Když vezmeme v úvahu efekt klimatických změn, počet podvyživených se v subsaharské Africe může mezi lety 1990 – 2080 ztrojnásobit,“ tvrdí zpráva IFPRI.
Problém pro výživu nejchudších obyvatel představuje podle IFPRI také pěstování biopaliv. Podle současného zájmu o biopaliva a podle možností zemí, které mají vysoký potenciál k jejich pěstování, mohou ceny vzrůst až o 72 % u kukuřice a 44 % u řepky olejky. I když se začnou využívat biopaliva druhé generace, která jsou schopná zpracovat celulózu ze dřeva nebo slámy, boj o zdroje vody pro zemědělství bude zřejmě pokračovat.
Podle článku Emmy Graham-Harrisonové a Bena Blancharda z agentury Reuters ze dne 4. 12. 2007
reklama
Online diskuse
biopaliva - 5. 12. 2007 - AlešBiopaliva jsou špatná cesta, faktem je, že řekněme si to na rovinu neznáme žádnou levnější alternativu vůči ropě ( kdyby tomu tak bylo už by se ropa nepoužívala)běžné auto na CNG Vám ujede 200km a potřebuje tankovat, zkapalňování uhlí nebo svítiplyn jsou poměrně drahé , LPG je výhodné pokud je z ropy , ne z uhelných dehtů... el. energie má problém s dojezdem a o vodíku ani nemluvě... Co se týče biopaliv pak u nich je hlavním problémem poměr vydané energie k jejich výrobě a k energii získané. Pokud je toto číslo 1 pak vlastně žádnou energii nevyrábíte u biopaliv z mírného pásma je toto číslo právě okolo 1. Výroba biopaliv druhé generace je náročnější - tedy i energeticky, z toho lze usuzovat že to bude drahá a omezená náhražka za ropu. Myslím , že v blízké budoucnosti se celkový poměr spotřeby paliv v dopravě bude posouvat mezi ropou a zemním plynem , ostatní alternativy zůstanou zatím nenaplněny, pokud nedojde k nějakému průlomovému objevu v kapacitě baterií. |