Reuters: USA říkají, že vedoucí úlohu v jaderné energetice bude mít Čína
Čínský cíl zvýšit kapacitu svých jaderných elektráren a snaha získat nejnovější generaci jaderných reaktorů jsou velmi impozantní, řekl studentům prestižní Tsinghua University. „Čína se chystá v tomto století stát vedoucí zemí jaderné energetiky,“ řekl dále Abraham během své dvoudenní návštěvy Pekingu. „Doufáme, že se z vašeho pokroku v této oblasti poučíme,“ dodal Abraham, který má být na svém postu nahrazen dosavadním ministrem financí Samuelem Bodmanem.
Peking, bojující s výpadky proudu, které pokládá za ohrožení ekonomického růstu, vyslovil ambiciózní plány vybudovat v příštích několika desetiletích 12 reaktorů a zčtyřnásobit k roku 2020 svou jadernou kapacitu na 36 000 megawattů. Čínská vláda doufá, že se podíl jaderné energie k roku 2020 zvýší ze současných 1,7 procenta na zhruba 4 procenta.
Vysoký americký úředník v říjnu prohlásil, že Washington pravděpodobně v příštích měsících povolí prodej jaderného reaktoru do Číny. To by bylo vítězstvím pro britskou firmu Westinghouse Electric Co., sídlící v Pittsburgu, která v únoru žádala o povolení vybudovat v Číně dva reaktory nové generace AP1000. Nils Diaz, ředitel americké Jaderné regulační komise, řekl, že by ale při této příležitosti měly Spojené státy požádat Čínu, aby neprodávala jaderné reaktory nové generace do zemí jako je Írán nebo Severní Korea.
Abraham řekl, že je nezbytné, aby Čína a Spojené státy spolupracovaly ve snaze zajistit dostatečné zdroje energie, protože jejich spotřeba tvoří třetinu světové spotřeby energie. V lednu se Peking s Washingtonem dohodl na zformování americko-čínského politického dialogu pro zlepšení bilaterální spolupráce v oblastech zahrnujících energetickou účinnost a obnovitelnou energii, řekl Abraham. „Připravujeme zatím záležitost na politické úrovni,“ dodal.
Podle článku na PlanetArk ze dne 20. 12. 2004
reklama