https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/revolucni-zachod-zpracuje-moc-na-hnojivo-a-vykaly-na-bioplyn-a-setri-vodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Revoluční záchod - zpracuje moč na hnojivo a výkaly na bioplyn. A šetří vodu Video

29.6.2012 00:47 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pro demonstraci pro novináře využili výzkumníci banán. Ten právě mizí v útrobách toalety.
Pro demonstraci pro novináře využili výzkumníci banán. Ten právě mizí v útrobách toalety.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Je to záchod jako ze sci-fi: z lidských exkrementů vyrobí bioplyn a hnojivo a k tomu je ještě extrémně šetrný. Na spláchnutí spotřebuje jen litr vody. Záchod si zatím vyzkoušet nemůžete, protože v provozu je jen několik prototypů na singapurské Nanyang Technological University. Tam taky nový záchod vyvinuli.
 

Singapurský vynález se od běžné záchodové mísy liší tím, že má dva odtoky, jeden na moč a jeden na výkaly. Voda na splachování se šetří použitím podtlakového potrubí, které podobně jako na záchodech v letadle obsah toalety vycucne a odvede do bioreaktoru. Uživatel záchoda může zvolit, zda se má spláchnout moč, nebo celý záchod. Na spláchnutí moči stačí jen 0,2 litru, na spláchnutí stolice pak litr. Běžný záchod s dvou polohovým splachovačem umožňuje spláchnout buď třemi litry nebo šesti.

Univerzitní výzkumníci se rozhodli prototyp záchodu nejprve na ostro vyzkoušet v provozu vlastní univerzity. Pokud se záchod osvědčí, pak si běžný člověk bude moci toaletu pořídit tak za tři roky, doufají vědci.

Co vědce vedlo k inovaci takové běžné věci jako je záchod? Singapur nemá skoro žádné zdroje vlastních surovin. Za to odpadu je hodně. „Nešlo nám jen o to snížit spotřebu vody, ale právě co nejvíce zužitkovat odpad,“ říká Wang Ťing-Jüan, který práce na vývoji vedl.

Rajinikanth Rajagopal u zařízení, ve kterém se výkaly přeměňují na metan.
Rajinikanth Rajagopal u zařízení, ve kterém se výkaly přeměňují na metan.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

„Oddělit a zpracovat moč a výkaly hned u zdroje je mnohem efektivnější a levnější, než zpracovávat už smíchané,“ říká Wang Ťing-Jüan. „Naše toaleta umožňuje vcelku levně využít lidské výkaly a moč na výrobu paliva a hnojiva.“

Výsledkem jeden a půl roku trvající práce není jen trochu upravená záchodová mísa nazvaná The No-Mix Vacuum Toilet, ale kompletní systém nakládání s odpady. Výzkumníci předpokládají, že hlavní využití systém najde v nových developerských projektech, hotelech a nebo v oblastech, které nejsou napojeny na kanalizaci.

Jak záchod pracuje? Moč je odvedena do zařízení, které z tekutiny vytáhne dusík, fosfor a draslík, které lze následně využít jako hnojivo. Výkaly putují do bioreaktoru, kde následně vzniká bioplyn. Ten pak lze dál využít jako palivo, a to jak napojením na domovní plynovod, nebo jej využít pro výrobu elektrické energie.


reklama

 
Martin Mach Ondřej

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist