https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rezervace-divokych-koni-u-milovic-je-narodni-prirodni-pamatkou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rezervace divokých koní u Milovic je národní přírodní památkou

13.7.2020 18:02 | MILOVICE (ČTK)
Skutečnost, že se rezervace stala přírodní památkou, může podle Dostála výrazně zkvalitnit péči o toto cenné území.
Skutečnost, že se rezervace stala přírodní památkou, může podle Dostála výrazně zkvalitnit péči o toto cenné území.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Köpping / Česká krajina
Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku se stala součástí nově vyhlášené národní přírodní památky Mladá, informovala ochranářská společnost Česká krajina.
 

Národní přírodní památka je zřízena k ochraně cenných lučních a lesních ekosystémů a biotopů vzácných a ohrožených druhů rostlin, jako je například hořec křížatý, a také živočichů jako listonoh letní, žábronožka letní nebo modrásek hořcový Rebelův. "Právě s vytvářením a údržbou biotopů pro tyto organismy pastva velkých kopytníků od roku 2015 velmi úspěšně pomáhá," řekl ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

Skutečnost, že se rezervace stala přírodní památkou, může podle Dostála výrazně zkvalitnit péči o toto cenné území. "V minulosti byla péče o toto území roztříštěná mezi několik institucí. Tím, že vznikla národní přírodní památka, nad níž má dohled Agentura ochrany přírody a krajiny, jako odborná a respektovaná instituce, se otevírá možnost pro promyšlenou a kompetentní péči o toto území," řekl Dostál.

Území nyní budou moci podle Dostála lépe využívat například myslivci, vlastníci zemědělských a lesních pozemků, skupiny vojenských historických spolků i místní obecní samosprávy. Území se doplní mobiliářem, třeba informačními panely.

Divocí koně přišli do bývalého vojenského prostoru Milovice v lednu 2015. Od té doby se jim, ale i zubrům a zpětně šlechtěným praturům, postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist