https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rezervace-velkych-kopytniku-u-milovic-je-lidem-pristupna-i-v-dobe-nouzoveho-stavu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rezervace velkých kopytníků u Milovic je lidem přístupná i v době nouzového stavu

1.11.2020 00:30 | MILOVICE (ČTK)
Návštěvníci mají podle Dostála při návštěvě dodržovat všechna vládní nařízení. "Především udržovat na okružní stezce kolem pastviny divokých koní potřebné rozestupy a vydávat se na procházku jen v rámci rodiny nebo skupiny tvořené členy jedné domácnosti," uvedl ředitel. Je dobré vybavit se obuví vhodnou do terénu, případně dalekohledem, pokud by zvířata byla od stezky vzdálená.
Návštěvníci mají podle Dostála při návštěvě dodržovat všechna vládní nařízení. "Především udržovat na okružní stezce kolem pastviny divokých koní potřebné rozestupy a vydávat se na procházku jen v rámci rodiny nebo skupiny tvořené členy jedné domácnosti," uvedl ředitel. Je dobré vybavit se obuví vhodnou do terénu, případně dalekohledem, pokud by zvířata byla od stezky vzdálená.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Köpping / Česká krajina
Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi na Nymbursku a Benátkami nad Jizerou na Mladoboleslavsku zve veřejnost na procházku do přírody, lidé se mohou na divoké koně, pratury a zubry přijít podívat i v době nouzového stavu. Uvedla to ochranářská společnost Česká krajina v tiskové zprávě.
 

"Návštěva rezervace je výletem do přírody. Současná omezení vyhlášená v souvislosti s nouzovým stavem se jí tedy netýkají. Divocí koně tak mohou alespoň tímto symbolickým způsobem poděkovat veřejnosti za záchranu," řekl ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

Veřejnost ochranářské společnosti pomohla získat dva miliony na dokončení rezervace divokých koní. Na záchranu rezervace byla vyhlášena veřejná sbírka. "Velká část darů se scházela po třicetikorunových dárcovských SMS nebo stokorunových příspěvcích, na záchranu rezervace tak přispěly desítky tisíc lidí," uvedl Dostál.

Návštěvníci mají podle Dostála při návštěvě dodržovat všechna vládní nařízení. "Především udržovat na okružní stezce kolem pastviny divokých koní potřebné rozestupy a vydávat se na procházku jen v rámci rodiny nebo skupiny tvořené členy jedné domácnosti," uvedl ředitel.

Pohled na pasoucí se stádo divokých koní působí podle něj nesmírně uklidňujícím dojmem, takže pomáhá se zmírňováním nyní všudypřítomného stresu. Právě v době uzavření zoologických zahrad je zájem o návštěvu rezervace velký. "Každý den odpovídáme na spoustu telefonátů nebo e-mailů na dotaz, zda máme otevřeno," konstatoval Dostál.

Návštěvníci mohou zaparkovat nejlépe v Ostravské ulici v Milovicích. Odtud je okraj rezervace vzdálený zhruba 150 metrů severním směrem. Z malé vyhlídky se lidé mohou podívat, kde se zvířata zrovna pasou, a pak podél ohradníku po okružní stezce vyrazit tím směrem. Prohlídka rezervace je bezplatná, je však dobré vybavit se obuví vhodnou do terénu, případně dalekohledem, pokud by zvířata byla od stezky vzdálená.

Divocí koně byli do bývalého vojenského prostoru Milovice přivezeni v roce 2015. Od té doby se jim, ale i zubrům a zpětně šlechtěným praturům, postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist