https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rokycansti-ochranci-prirody-stehovali-pet-zmiji-zimujici-ve-vodomeru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rokycanští ochránci přírody stěhovali pět zmijí zimující ve vodoměru

4.3.2016 09:57 | ROKYCANY (ČTK)
Zmije ochránci přírody odborně odchytli a převezli je do zvířecího centra. Po přezimování budou vypuštěny na vhodnější lokalitu.
Zmije ochránci přírody odborně odchytli a převezli je do zvířecího centra. Po přezimování budou vypuštěny na vhodnější lokalitu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kuriózní a na zimu netradiční zásah absolvovali ochránci přírody z Rokycan. Do zvířecího centra v záchranné stanici převezli pět zmijí obecných, které zimovaly ve firmě na kraji města. V centru zmije stráví zbytek zimy a v předjaří je ochránci přírody vypustí na vhodných lokalitách do přírody, řekl ve čtvrtek předseda rokycanských ochránců přírody a vedoucí záchranné stanice Pavel Moulis.
 

Zvířecí záchranáři se vydali na okraj města na žádost majitele betonárky. V šachtě vodoměru našli v klubku pět zmijí. "Budily respekt u zaměstnanců betonárky. Současně vzbuzovaly obavy u paní, která chodila pravidelně vodu odečítat," řekl Moulis. Zmije ochránci přírody odborně odchytli a převezli je do zvířecího centra. Po přezimování budou vypuštěny na vhodnější lokalitu, kde obohatí faunu a zapojí se do procesu rozmnožování.

Uštknutí zmijí obecnou je zřídka člověku smrtelně nebezpečné. Had má k použití jen jednu až dvě třetiny člověku smrtelné dávky jedu. Snad jen ve výjimečných případech (děti, alergické či nemocné osoby) může dojít ke komplikacím.

K uštknutí dochází především v důsledku nepozornosti a lehkomyslnosti, tzn. být např. při sběru lesních plodů pozorní, kam šlapeme a výhodou je i pevná obuv. Zmije obvykle zmizí dlouho předtím, než ji spatříme a přítomnost člověka nikterak nevyhledává.

V současném relativně klidném období vyjíždějí rokycanští ochránci přírody za zvířecími pacienty i několikrát denně. "Kromě klasických zranění různých druhů živočichů se začínají v přírodě objevovat i první mláďata. Je potřeba si uvědomit, že zpravidla bývá zbytečné mláďata odnášet do záchranných stanic. Řada mláďat čeká na své rodiče, kteří je pozorují a samozřejmě je čas od času přijdou i nakrmit," dodal Moulis.

Loni rokycanská záchranná stanice přijala nejvíce volně žijících zvířat za čtvrtstoletí své existence. Ze 472 zvířat 53 druhů jich ochránci po ošetření dvě třetiny vrátili do přírody, asi čtvrtina zvířat uhynula. Meziročně se loni počet přijatých zvířat zvýšil téměř o stovku. Od roku 1990, kdy stanice vznikla, přijala a léčila 6008 živočichů, především ptáků.


reklama

 
Lada Pešková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist