https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rokycany-se-pusti-do-obnovy-historicke-aleje-kaci-stare-stromy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rokycany se pustí do obnovy historické aleje, kácí staré stromy

15.3.2021 11:20 | ROKYCANY (ČTK)
Tento týden se kácí stromy, aby byly poražené před začátkem vegetačního období a před hnízděním ptáků. K zemi půjde 23 lip, tři jasany, jeden smrk pichlavý a 18 smrků ztepilých. Ilustrační foto
Tento týden se kácí stromy, aby byly poražené před začátkem vegetačního období a před hnízděním ptáků. K zemi půjde 23 lip, tři jasany, jeden smrk pichlavý a 18 smrků ztepilých. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rokycany se pustily do dlouho chystané obnovy historické aleje v Litohlavské ulici. Tento týden zatím pracovníci káceli stromy, které jsou ve špatném stavu. Město vyhlásí výběrové řízení na zhotovitele celé rekonstrukce, která zahrne kromě obnovy zeleně i opravu vozovky, nová parkovací stání, chodníky a vjezdy. Vzhled ulice se úplně změní, stromy nově vysázené aleje budou na jiných místech, než byly dosud, řekla ČTK mluvčí města Tereza Maixnerová.
 

Předběžné odhady nákladů na akci, která má zároveň zvýšit bezpečnost chodců, cyklistů i silniční dopravy, jsou kolem 50 milionů korun. Přesnou cenu radnice zjistí ve výběrovém řízení. Město se pokusí získat dotaci.

Tento týden se kácí stromy, aby byly poražené před začátkem vegetačního období a před hnízděním ptáků. K zemi půjde 23 lip, tři jasany, jeden smrk pichlavý a 18 smrků ztepilých. Na svém místě zůstanou například tři mohutné duby, stromořadí vzrostlých lip i řada mladých lip, vzrostlé habry nebo břehový porost u Klabavy. Místo pokácených stromů nechá město vysadit 47 nových.

"Lipová alej v Litohlavské ulici bývala jednou z nejvýznamnějších historických alejí v Rokycanech. Jedná se však o lípy se sekundárními korunami a s infekcemi kmenů v důsledku závažného poškození chybně prováděnými řezy před rokem 1992. Kromě toho do jejich kořenového prostoru zasahuje několik inženýrských sítí, které vznikly také v minulosti," popsala Maixnerová. Při opravě plynovodu v roce 2014 jeho provozovatel odstranil značnou část aleje - pokácel stromy v ochranném pásmu plynovodu.

Přípravy na obnovu ulice zahájilo město před několika lety. Konalo se veřejné projednání záměru a do projektu se promítla část připomínek obyvatel ulice. Stromy už nelze sázet blízko inženýrských sítí. "Řešením je tak změna prostorového uspořádání ulice, která bude zahrnovat nejen novou alej, ale také nový chodník a úpravu komunikace tak, aby vznikl nový prostor pro obnovu stromořadí v úseku mezi křižovatkou s ulicí U Plynárny a Klostermannovou ulicí," uvedla mluvčí.

Akce zahrnuje také rekonstrukce vodovodu a přípojek, úpravy kanalizace a osvětlení a sadové úpravy. Okolí mohyly Madlonova pluku z 19. století projde obnovou, u pomníku přibude červenolistý dub. Podél chodníku a u nového posezení se plánuje výsadba keřů a růží. U mohyly bude živý plot z ptačího zobu. Prostor doplní lavičky, stojany na kola a odpadkové koše. Stavební práce na obnově by měly začít koncem letošního pololetí, trvat budou asi sedm měsíců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist