https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rozsireni-skladky-u-nasavrk-ziskalo-souhlasne-stanovisko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rozšíření skládky u Nasavrk získalo souhlasné stanovisko

3.11.2020 00:12 | NASAVRKY (ČTK)
U Nasavrk se za léta skládkování vytvořil nový kopec, další etapa má kapacitu skládky zvětšit o 108 000 metrů krychlových. Ilustrační foto
U Nasavrk se za léta skládkování vytvořil nový kopec, další etapa má kapacitu skládky zvětšit o 108 000 metrů krychlových. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Krajský úřad v Pardubicích vydal souhlasné závazné stanovisko k posouzení vlivů rozšíření skládky komunálního odpadu u Nasavrk na Chrudimsku na životní prostředí (EIA). Vloni o něj požádala firmy AVE CZ odpadové hospodářství. ČTK to zjistila z dokumentu na úřední desce hejtmanství. Šestá etapa má pode plánu vlastníka prodloužit životnost skládky do roku 2023.
 

Plán se nelíbil spolku Čisté Nasavrcko, žádné námitky ale spolku nedošly. Váhaly nad ním i instituce ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí poukazovala na další zábor lesních pozemků, záměr je podle ní za hranicí akceptovatelnosti.

U Nasavrk se za léta skládkování vytvořil nový kopec, další etapa má kapacitu skládky zvětšit o 108 000 metrů krychlových. I když se její výška nezmění, oznámení EIA připouští, že rozšíření bude představovat středně silný až silný zásah do krajinného rázu. Záměr vytváří výraznou dominantu v krajině a přímo konkuruje dominantám Nasavrk, kostelu svatého Jiljí a zámku.

Krajský úřad ve stanovisku určil firmě AVE CZ odpadové hospodářství několik podmínek. Musí například projednat změnu kategorizace lesních pozemků na les ochranný nebo na les zvláštního určení, připravit plán rekultivace lesních pozemků, zajistit nový vrt pro monitoring podzemních vod a sledovat také povrchové vody.

Proti dřívějšímu rozšiřování skládky se stavěla již v letech 2010 a 2011 tři občanská sdružení, pod protestní peticí shromáždila přes 1100 podpisů. Krajský úřad v Pardubicích jim napoprvé vyhověl, podruhé však jejich námitky zamítl. Kritikům vadilo, že po zvýšení skládka naruší krajinný ráz, obávali se i častějšího úletu odpadků, vyšší prašnosti a zápachu a úniku kontaminovaných odpadních vod do okolí. Tehdy se uvádělo, že skládka by měla ukončit provoz v roce 2020.

Skládka byla založená v 70. letech minulého století, Nasavrky ji provozovaly od roku 1993. V roce 2006 s firmou AVE CZ založily společný podnik. V roce 2015 radnice svůj čtyřicetiprocentní podíl firmě prodala za 4,5 milionu korun. Nasavrky získaly loni z poplatků za uložení odpadů více než 16 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist