https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rsd-ma-pokutu-za-nepovolene-kaceni-v-jiznich-cechach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ŘSD dostalo pokutu za nepovolené kácení v jižních Čechách

18.3.2019 13:59 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
ŘSD nechalo v dubnu 2018 mimo rozsah vydaných povolení pokácet dvě lípy a dále sedm dřevin, které byly biotopem zvláště chráněných druhů živočichů, páchníka hnědého a kovaříka rezavého.
ŘSD nechalo v dubnu 2018 mimo rozsah vydaných povolení pokácet dvě lípy a dále sedm dřevin, které byly biotopem zvláště chráněných druhů živočichů, páchníka hnědého a kovaříka rezavého.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 200.000 Kč, kterou musí zaplatit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) za nepovolené kácení v jižních Čechách. Pokutu 50.000 Kč dostala pražská firma KNAP, která kácela. ŘSD a firma porušily zákon o ochraně přírody. Informovala o tom mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.
 

ŘSD rozhodnutí inspekce prozkoumá a zváží případné podání tzv. rozkladu. Dendrolog v posudku dva pokácené stromy označil za nebezpečné. ČTK to dnes řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Podle ČIŽP šlo o nepovolené kácení a zásah do biotopu zvláště chráněných druhů živočichů u dvou silnic v Blatné na Strakonicku. ŘSD nechalo v dubnu 2018 mimo rozsah vydaných povolení pokácet dvě lípy a dále sedm dřevin, které byly biotopem zvláště chráněných druhů živočichů, páchníka hnědého a kovaříka rezavého.

Proti rozhodnutím se ŘSD a firma KNAP odvolaly. Odvolací orgán letos v březnu odvolání zamítl a sankce potvrdil. "Rozhodnutí tak nabylo právní moci," uvedla mluvčí ČIŽP.

ŘSD, jak uvedl Rýdl, zažádalo o kácení v rozsahu, který zahrnoval i obě lípy. Povolení silničáři dostali. "Tak jsme to také zadali. Poté jsme obdrželi změněné rozhodnutí, přičemž z toho byly ty dva stromy vyňaty. Nedůsledností byly i tyto dva stromy pokáceny, ale i na tyto dva stromy jsme měli znalecký nález jako na nebezpečné dřeviny, z dendrologického pohledu. Rozhodnutí (inspekce) prozkoumáme a zvážíme případné odvolání, důvody pro nějakou formu rozkladu tady jsou," řekl Rýdl.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist