https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rsd-pripravuje-na-frydecko-mistecku-stavbu-nadchodu-pro-zver-pres-silnici-i-11
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ŘSD připravuje na Frýdecko-Místecku stavbu nadchodu pro zvěř přes silnici I/11

14.6.2021 14:24 | PRAHA (ČTK)
Nížina Jablunkovská brázda je migračním pásmem zvěře. Silnice I/11, která jí prochází, tam má čtyři pruhy.
Nížina Jablunkovská brázda je migračním pásmem zvěře. Silnice I/11, která jí prochází, tam má čtyři pruhy.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje na Frýdecko-Místecku stavbu nadchodu pro zvěř přes silnici I/11 v území Jablunkovské brázdy poblíž hraničního přechodu se Slovenskem. Takzvaný ekodukt má usnadnit migraci zvířat a tím snížit riziko, že se střetnou s projíždějícími vozidly. Cena stavby se odhaduje na 155 milionů korun bez DPH. Nadchod by se mohl začít stavět v roce 2024 a do provozu být uvedený v roce 2025, sdělil mluvčí ŘSD Miroslav Mazal.
 

Nížina Jablunkovská brázda je migračním pásmem zvěře. Silnice I/11, která jí prochází, tam má čtyři pruhy. "Hustě zalesněná lokalita v katastru obce Mosty u Jablunkova je oblastí mimořádného významu z hlediska výskytu velkých savců, a to v republikovém i v evropském kontextu. Plánovaný ekodukt bude dispozičně začleněn do přirozeně zvlněného terénu, aby překonal migrační bariéru v podobě bohatě využívané silnice I/11," uvedl Mazal.

Nadchod pro zvěř bude široký 47 a dlouhý 66 metrů. "Stavba kolmého přesypaného mostu je navržena jako oblouková železobetonová konstrukce. S ohledem na minimalizaci rozpětí polí byly vybrány dva oblouky doplněné mezilehlou podpěrou umístěnou v současném středním dělícím pásu silnice I/11," popsal mluvčí.

Součástí projektu je rozsáhlý návrh vegetačních úprav s původními stromy a keři, aby byl efekt začlenění migrační trasy do okolí maximální. "Kromě zatravnění se také počítá s neprůhlednou bariérou, která zabrání rušení zvěře světlem anebo hlukem," uvedl Mazal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist