https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ruske-lodenice-ziskaly-od-iranu-kontrakt-na-ropne-plosiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ruské loděnice získaly od Íránu kontrakt na ropné plošiny

23.5.2016 13:07 | TEHERÁN (ČTK)
Ruské loděnice Krasnyje Barrikady získaly od Íránu zakázku na vybudování pěti ropných plošin, které se budou nacházet v íránské části Perského zálivu. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný zástupce ruského podniku. Kontrakt má hodnotu téměř miliardu dolarů (24,1 miliardy Kč). Indie mezitím oznámila, že investuje až půl miliardy dolarů na rozvoj strategického přístavu v Íránu.
 

Teherán se loni dohodl na ukončení západních sankcí výměnou za omezení svého jaderného programu. Valná část těchto restrikcí byla zrušena letos v lednu a Teherán se nyní snaží co nejrychleji získat zpět podíl na světovém trhu s ropou, o který přišel právě kvůli sankcím.

O projektu na vybudování pěti plošin v šelfu v íránské části Perského zálivu se prý jednalo téměř dva roky. Financovat jej budou společně Rusko a Írán.

Indie mezitím u příležitosti návštěvy svého premiéra Naréndry Módího v Íránu oznámila, že investuje až 500 milionů dolarů do projektu rozvoje strategického přístavu na jihovýchodě této islámské země. Znamenalo by to posílení obchodní cesty do vnitrozemských středoasijských států, která se vyhýbá pákistánskému území.

Módí je v Íránu na návštěvě jako první indický premiér po více než deseti letech, napsala agentura AP. Klíčovými prvky budoucí hospodářské spolupráce obou zemí bude podle něj ropný a plynárenský průmysl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist