https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rusko-a-chorvatsko-podepsaly-kjotsky-protokol
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rusko a Chorvatsko podepsaly Kjótský protokol

12.3.1999 20:00 | LONDÝN (Reuters)
Rusko, které je druhým největším producentem emisí skleníkových plynů, a Chorvatsko podepsaly světový pakt o opatřeních proti klimatickým změnám. Jak v pátek oznámil představitel OSN, učinily tak v předstihu před posledním možným termínem, kterým je 15. březen letošního roku.
 

"Obdrželi jsme oznámení z New Yorku, že Chorvatsko a Rusko včera podepsaly," řekl agentuře Reuters činitel OSN v Bonnu.

Téměř 80 zemí podepsalo tento pakt před pondělním termínem a sedm zemí, které patří k nejohroženějším v důsledku klimatických změn, ho již i ratifikovalo.

Státy mají lhůtu do 15. března, aby podepsaly Kjótský protokol, mezinárodní dohodu, která právně zavazuje rozvinuté země k omezení emisí ze spalování fosilních paliv a dalších nebezpečných plynů.

Podle plánu OSN vstoupí dohoda v platnost pouze v tom případě, že ji ratifikují země, které v roce 1990 dohromady produkovaly 55 % emisí oxidu uhličitého (CO2) z vyspělých zemí.

Rusko mělo na těchto emisích podíl 17,4 %, zatímco USA, které dohodu podepsaly v listopadu, se na nich podíley více než třetinou.

Jak uvedl vedoucí pracovník OSN pro záležitosti klimatu Michael Zammit Cutajar, dohodu dosud nepodepsaly Maďarsko, Island a Ukrajina.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist