https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rusko-musi-nizozemsku-za-zadrzeni-lode-ekologu-zaplatit-miliony
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rusko musí Nizozemsku za zadržení lodě Greenpeace zaplatit miliony

19.7.2017 05:00 (ČTK)
Soud včera vyčíslil hodnotu poškození lodě i neoprávněného zadržení a utrpení aktivistů Greenpeace. Rusko musí Nizozemsku za zadržení lodi Greenpeace pod nizozemskou vlajkou v Barentsově moři v roce 2013 zaplatit přibližně přes 143 milionů korun. / Na obrázku: Greenpeace na ropné plošině Statoilu v Barentsově moři 27. května 2014
Soud včera vyčíslil hodnotu poškození lodě i neoprávněného zadržení a utrpení aktivistů Greenpeace. Rusko musí Nizozemsku za zadržení lodi Greenpeace pod nizozemskou vlajkou v Barentsově moři v roce 2013 zaplatit přibližně přes 143 milionů korun. / Na obrázku: Greenpeace na ropné plošině Statoilu v Barentsově moři 27. května 2014
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Greenpeace
Rusko musí Nizozemsku za zadržení lodi Greenpeace pod nizozemskou vlajkou v Barentsově moři v roce 2013 zaplatit přibližně 5,5 milionu eur (přes 143 milionů korun). Oznámil to včera stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu, který už v roce 2015 rozhodl, že Rusko musí Nizozemsko za zabavení lodi při protestu ekologických aktivistů u ruské těžební plošiny odškodnit, protože porušilo Úmluvu OSN o mořském právu. Moskva se odmítla procesu účastnit; tvrdí, že využila svých práv, když zadržela loď v oblasti, v níž má exkluzivní hospodářská práva.
 

Soud včera vyčíslil hodnotu poškození lodě i neoprávněného zadržení a utrpení aktivistů. "Toto rozhodnutí potvrzuje, že na lodě v mezinárodních vodách nelze násilně vstupovat a z rozmaru zatýkat ty, kdo jsou na palubě," komentoval soudní verdikt nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders.

Organizace Greepeace uvedla, že rozhodnutí znovu jasně potvrzuje právo na pokojný protest na moři.

Loď Arctic Sunrise zabavilo Rusko v září 2013, kdy byla během zásahu ozbrojeného komanda zadržena i třicetičlenná posádka plavidla. Ruské úřady zásah nařídily kvůli údajně nelegálnímu protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja. Loď, která plula pod nizozemskou vlajkou, se do Evropy vrátila v roce 2014.

Všichni aktivisté, z toho 26 cizinců, bylo do konce listopadu 2013 v Rusku ve vazbě. Poté je pustil soud na kauci na svobodu, nesměli ale opustit ruské území. Trestní stíhání všech zadržených - zprvu za pirátství a posléze za výtržnost - ukončila až amnestie vyhlášená v prosinci 2013 ruskými poslanci na návrh prezidenta Vladimira Putina.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist