https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rusrep-zavede-ruska-vlada-srotovne-na-bilou-techniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rusrep: Zavede ruská vláda šrotovné na bílou techniku?

27.12.2010 12:11 | PRAHA/MOSKVA (Ecomonitor)
Rusové se musí zbavit asi 70 milionů starých ledniček a automatických praček. Říká to vládní program úspory energie, který je stanoven na deset let. Server Rusrep si položil otázku, zda lidé na nákup nové ledničky dostanou od státu šrotovné, podobně jako za sešrotování rezavých automobilů.
 

„Většinu staré bílé techniky mají v domácnostech lidé, kteří dostávají nízký plat,“ vysvětluje ředitelka Inovačního a investičního institutu infrastruktury Marina Udačina. Domnívá se, že proto bude nejlepší motivací peněžní podpora. Bylo by vhodné zorganizovat něco ve formě již existujícího programu „Autovrak výměnou za peníze“.

Ten také ukazuje, jak by asi měl být vysoký příspěvek státu. Sleva za staré auto je 50 tisíc rublů a většina současných VAZ modelů, které jsou kupovány v rámci tohoto programu, stojí 170–180 tisíc rublů. Pro masové výměny ledniček je tedy potřeba nakupujícím nabídnout dotaci ve výši zhruba 20–25% z ceny. Cena kvalitních úsporných modelů ledniček třídy A+ začíná na 20 000 rublů, u třídy A++ na 35 000, uvádí Rusrep.

Otázkou je, jestli je vláda připravená na investice. „Zatím na takové mechanismy financování nejsme připravení,“ řekla serveru Rusrep hlava hospodářské rozvoje Elvira Habiullina. Vláda pravděpodobně nespěchá s řešením. Navíc dosud probíhá program pro recyklaci automobilů. V něm ale podle serveru nejde o spotřebitele, nýbrž o výrobce – domácí AutoVAZ.

„Neznám žádné ledničky třídy A++, které byly vyrobeny v Rusku,“ říká prezident průmyslového sdružení Alexandr Oniščuk a dodává: „Takové ledničky jsou vyráběny pouze v zahraničí.“ Vysvětlil, že podpora výměny ledniček by tak podporovala zahraniční výrobce.

Podle článku „Холодильники в хлам“ zveřejněném na serveru rusrep.ru dne 4. 11. 2010.


reklama

 
Taťána Gabrielová
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist