https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-o-vikendu-vylovi-vsechny-ryby-z-trikilometroveho-useku-svratky-v-brne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři o víkendu vyloví všechny ryby z tříkilometrového úseku Svratky v Brně

25.3.2022 00:58 | BRNO (ČTK)
Foto | Jarda 75 / Wikimeda Commons
Rybáři o víkendu vyloví všechny ryby z tříkilometrového úseku řeky Svratky v Brně mezi Štýřickým nábřežím a Riviérou. Důvodem je stavba protipovodňových opatření spojená s úpravou koryta a budováním náplavky. Až na místě začnou pracovat bagry a rypadla, musí být ryby pryč, jinak by mohly uhynout.
 

"Víkendový odlov je výjimečný zejména svým rozsahem, kdy je potřeba odlovit kompletní rybí společenstvo z téměř tři kilometry dlouhého úseku řeky. Odlov tohoto rozsahu nebyl v poslední době proveden," uvedl Jan Grmela z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Agronomické fakulty Mendelovy univerzity.

Akci provede asi 20 rybářů. "Očekáváme výskyt hlavně reofilních druhů, tedy ryb, které preferují pobyt v proudu řek. Jde například o parmy obecné, ostroretky stěhovavé, jelce tlouště a další druhy. Hlavním cílem je odlovit ryby, aby nedošlo v průběhu stavby k havarijnímu úhynu a současně odlovit generační ryby před výtěrem tak, aby v době stavebních prací nebyl v řece letošní potěr," popsal Grmela. Rybáři pak vypustí ryby do úseku níže po proudu, který je oddělený migrační bariérou.

Odlov začne v sobotu v 9:00 u železničního mostu na Štýřickém nábřeží. Rybáři budou postupovat proti proudu řeky směrem ke koupališti Riviéra. "Za sobotu bychom rádi odlovili polovinu úseku po Rybářskou ulici. V neděli plánujeme dokončení odlovu," dodal Grmela.

Brno začalo stavět protipovodňová opatření okolo Svratky začátkem letošního roku. Cílem je ochránit město před stoletou vodou a zároveň zpřístupnit řeku pro odpočinek a rekreaci. Nové koryto bude mnohem přírodnější a přirozenější. Úpravy za víc než miliardu korun navrhl tým architekta Ivana Rullera.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist