Rybáři obviňují ČEZ z úhynu ryb na Lipně
"Akciovka také odmítá výše zmíněnou škodu na rybách, k nimž mají rybáři hmotněprávní vztah, uhrazovat. Úřady proti usmrcování ryb v turbínách ČEZ od roku 1990 neučinily nic, co by vedlo k odstranění závadného stavu či minimalizaci důsledků," tvrdí představitelé rybářů. Vládní výbor pro evropskou integraci podle nich ohlásil, že dokončil plán pro životní prostředí a předpokládá, že tento dokument bude oficiálně předán v Bruselu. "Barbarství z Lipna a jeho případné prosáknutí do Bruselu může skončit mezinárodní ostudou," dodali rybáři.
"Situace na Lipně nám lhostejná není, i když jde o úhoře nikoliv divoce žijící v přírodě, ale o uměle chovaného rybáři. Že jsme zákon neporušili, potvrzuje koneckonců zamítnutí třísettisícové pokuty, kterou nám původně uložila Česká inspekce životního prostředí. Také jsme si nechali vypracovat studii o možnosti umístění rybích zábran pod přehradou. Nebudeme to však my, kteří při její možné realizaci v praxi poneseme největší břemeno financování, neboť se tak bude řešit podnikatelský záměr rybářů," vyjádřil se k tomu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Podle ředitele akciové společnosti Povodí Vltavy Františka Hladíka je rozhodující tzv. vodní zákon. "U starších staveb, vybudovaných před jeho platností, platí opravy, či rekonstrukce ten, kdo o ně žádá. To se týká právě Lipna. A instalace záchytného zařízení by byla asi velmi složitá a nákladná záležitost," upřesnil Hladík problematiku investic.
reklama