https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/s-peci-o-travniky-v-parcich-v-brne-i-letos-pomohli-kone
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

S péčí o trávníky v parcích v Brně i letos pomohli koně

4.3.2020 00:21 | BRNO (ČTK)
S péčí o trávníky ve vybraných městských parcích v Brně i letos pomohli dva valaši - Jasánek a Nil. / Ilustrační foto
S péčí o trávníky ve vybraných městských parcích v Brně i letos pomohli dva valaši - Jasánek a Nil. / Ilustrační foto
S péčí o trávníky ve vybraných městských parcích v Brně i letos pomohli dva valaši - Jasánek a Nil. Tažením prořezávali trávníky, aby byly po zimě provzdušněné, a zlikvidovaly se tak travní plísně. Jde o ekologický způsob péče o trávu, navíc je i atraktivní pro návštěvníky parku, řekl dnes majitel koní Oskar Sněhota z Žarošic na Hodonínsku, odkud koníci do Brna přijíždějí.
 

Do čtyř brněnských parků jezdí takto pečovat o trávníky podle Sněhoty už deset let. "Začínáme vždy parkem v Lužánkách, který je největší a dá nám to práci na celý den. Jde asi o dvacet hektarů, to něco zabere," uvedl.

V Lužánkách koně pomáhali minulý týden. Dnes byli v parku na Kolišti, následoval Tyršův sad a pak park na Špilberku. "Koliště a Tyršův sad jsou malé, to zvládáme rychle, většinu dne pak trávíme na Špilberku. Veřejnosti se to moc líbí, zvláště maminkám s kočárky. Když je pěkně, je jich na procházkách hodně. Vždy se zastaví a nasměrují kočárek na koně, aby i dítě vidělo. Nebo s těmi staršími žádají, zda si koně mohou pohladit," řekl Sněhota.

Celých deset let Sněhota do Brna přijíždí s valachem Jasánkem, posledních zhruba sedm let i s Nilem. Před Nilem byl ještě jiný kůň. "S koňmi je údržba trávníků určitě ekologičtější. Jinak by se to muselo dělat s pomocí traktůrků," dodal Sněhota.

Parky má ve správě Veřejná zeleň města Brna. Ředitel společnosti Jozef Kasala uvedl, že po takto provedené "vertikulaci" se do půdy víc dostávají živiny, sluneční paprsky i voda, a proto trávník lépe regeneruje. Po dokončení prací koní bude následovat ještě přihnojování a dosetí travním osivem.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist