https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/s-tridenim-semen-lesnich-drevin-pomaha-opticky-stroj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

S tříděním semen lesních dřevin pomáhá optický stroj

26.5.2019 01:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Lesy ČR svůj semenářský závod vybavily optickým strojem.
Lesy ČR svůj semenářský závod vybavily optickým strojem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy České republiky, s.p.
Vlastníci i správci lesů nyní více poptávají sazenice listnatých lesních dřevin, které lépe odolávají klimatické změně a suchu. To byl hlavní důvod, proč Lesy ČR svůj semenářský závod vybavily optickým strojem. Za hodinu protřídí až 150 kilogramů naklíčených bukvic. Informují u tom Lesy ČR.
 

Nový stroj za čtyři miliony korun třídí semena mnoha dřevin, přednost teď ale mají listnáče. „Dosud jsme pro síje připravovali obvykle dva tisíce kilogramů bukvic za sezónu. Nyní je to až pětinásobně více. Semena několikrát protřídíme a jen ta prvotřídně připravená k vysetí dodáváme do lesních školek,“ řekl Vladimír Krchov, ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR.

Službu využívají i další vlastníci lesů. První strojově protříděné a naklíčené bukvice si lesní školkaři vyzvedli v květnu.

Naklíčená bukvice
Naklíčená bukvice
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy České republiky, s.p.

„Semena některých lesních dřevin musíme před výsevem tak zvaně probudit. U bukvic to trvá osm až dvanáct týdnů. Uskladníme je ve tmě při teplotě od tří do pěti stupňů Celsia. Pravidelně je kontrolujeme, provzdušňujeme a znovu vlhčíme. Optikou vybavený stroj následně protřídí poškozené a plísní napadené bukvice a poté i naklíčené,“ popisuje postup třídění Zuzana Neznajová, ředitelka Semenářského závodu v Týništi nad Orlicí.

Naklíčené bukvice se pak expedují do lesních školek. Semenáčky z jarních síjí se mohou už na podzim sázet v lesích.

Loni státní podnik sebral celkem 417 tun semen listnatých stromů a dalších 66,3 tun z jehličnanů. V semenářském závodě se zpracovalo 131 tun listnaté suroviny a 66 jehličnaté - vlastní i dodané od zákazníků. Zbývající semena putovala hned z lesa do lesních školek.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist