https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sae-pozvaly-syrskeho-prezidenta-asada-na-klimatickou-konferenci-cop28
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spojené arabské emiráty pozvaly syrského prezidenta Asada na klimatickou konferenci COP28

16.5.2023 01:20 | ABÚ ZABÍ (ČTK)
Spojené arabské emiráty pozvaly syrského prezidenta Bašára Asada na klimatickou konferenci OSN COP28, která se koncem letošního roku uskuteční v Dubaji. Agentura Reuters v této souvislosti píše, že se Asad možná ocitne na stejném místě jako západní představitelé, kteří jej léta kritizují a uvalili na něj sankce.
 

Pozvání Asadovi podle syrské státní agentury SANA přišlo od prezidenta SAE Muhammada bin Zajd Nahajána. Obdobnou informaci přineslo také velvyslanectví SAE v syrském hlavním městě Damašku.

Se Sýrií nyní další arabské země obnovují vztahy poté, co Asada více než deset let diplomaticky izolovaly kvůli jeho krvavému potlačení pouličních protestů, jež přerostly v občanskou válku. Bilaterální vztahy SAE a Sýrie posílily po ničivém zemětřesení, které 6. února zasáhlo Turecko a severní Sýrii. Minulý týden Liga arabských států (LAS) po více než deseti letech opět přijala Sýrii a Saúdská Arábie pozvala Asada na summit LAS, který se v pátek uskuteční v saúdskoarabské Džiddě.

Zatímco arabské země včetně SAE aktivně usilují o obnovení vztahů s Damaškem, Spojené státy se vůči tomu staví skepticky a uvedly, že v Asadově opětovném přijetí do LAS nespatřují přínos.

Očekává se, že se prosincového klimatického summitu ve Spojených arabských emirátech zúčastní tisíce světových lídrů, diplomatů a činitelů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist