https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/safari-park-dvur-kralove-poprve-ve-sve-historii-rozmnozil-husice-modrokridle
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Safari Park Dvůr Králové poprvé ve své historii rozmnožil husice modrokřídlé

4.9.2021 00:24 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
V přírodě patří husice ke zranitelným druhům a rychle jich vlivem úbytku přirozeného prostředí ubývá. Jde o endemity Etiopie, nežijí nikde jinde na světě.
V přírodě patří husice ke zranitelným druhům a rychle jich vlivem úbytku přirozeného prostředí ubývá. Jde o endemity Etiopie, nežijí nikde jinde na světě.
Foto | Simona Jiřičková / Safari Park Dvůr Králové
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se poprvé v jeho historii rozmnožily husice modrokřídlé. Dvě mláďata se vylíhla 21. srpna a zatím obývají líheň madagaskarské haly Ptačího světa. ČTK to sdělili zástupci dvorské zoo, která chová husice modrokřídlé osm let. Aktuálně má jeden chovný pár a dvě mláďata.
 

"Je to pozoruhodný úspěch. Husice modrokřídlé chová aktuálně 15 evropských zoo v počtu ani ne 40 dospělých zvířat. Za poslední rok je rozmnožily jen dvě z nich. Vedle Dvora i francouzský Beauval," uvedl mluvčí safari parku Michal Šťastný.

V přírodě patří husice ke zranitelným druhům a rychle jich vlivem úbytku přirozeného prostředí ubývá. Jde o endemity Etiopie, nežijí nikde jinde na světě. "Právě u takových druhů, které žijí jen na jediném malém území, patří k nejvíce křehkým a ohroženým vyhubením," uvedli zástupci safari parku.

Dvorská zoo zažívá v rámci chovu vrubozobých ptáků úspěšnou sezonu. Nedávno se jí povedlo rozmnožit pižmovky ostruhaté, množily se také jejich příbuzné pižmovky hřebenaté. Poprvé po dvou desetiletích se líhly i čírky obecné, kriticky ohrožené čírky úzkozobé a černoskvrnné, vzácní poláci malí, kachny žlutozobé a temné nebo zrzohlávky rudozobé. "Množení řady z těchto druhů není zdaleka obvyklé," uvedl zoolog Michal Podhrázský.

Podle něj stojí za těmito úspěchy také to, že se po letech povedlo omezit počty predátorů, kteří zvládnou proniknout do prostoru velké průchozí voliéry. Po celém jejím obvodu vznikl nový bezpečnostní systém, který útokům brání. Chovaní ptáci tak mají ještě mnohem větší klid, uvedli zástupci safari parku.

Safari park Dvůr Králové patří Královéhradeckému kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem ve východních Čechách. Chová přibližně 2500 zvířat 320 druhů. Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je také v chovu žiraf, zeber a nosorožců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist