https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/safari-park-dvur-kralove-ziskal-ze-spanelska-na-obnovu-chovu-simpanziho-samce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Safari Park Dvůr Králové získal ze Španělska na obnovu chovu šimpanzího samce

10.6.2024 23:42 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Safari Park Dvůr Králové / Facebook
Safari Park Dvůr Králové nad Labem získal z Madridu na obnovu chovu ohrožených šimpanzů poddruhu čego čtyřiadvacetiletého samce. Chovatelé věří, že by v budoucnu mohl s jednou z dvorských samic přivést na svět mládě. Naposledy se šimpanzí mládě ve Dvoře Králové narodilo v roce 1998, řekl mluvčí zoo Michal Šťastný. V dvorské skupině šimpanzů jsou tak nyní dva samci a pět samic.
 

Samce jménem Guis v následujících týdnech čeká přivykání na nový domov a seznamování se s ostatními členy skupiny. "Po příjezdu se nastěhoval do jedné z vnitřních expozic na okraji pavilonu primátů. Má pachový a optický kontakt se zbytkem skupiny, která na jeho příjezd reagovala s velkým zájmem," uvedla zooložka Gabriela Linhart.

Ačkoli ve skupině žije další samec, chovatelé nepředpokládají, že by se s Guisem nesnesl. "Šimpanzi žijí v přírodě ve složitých skupinách s mnoha samci i samicemi. Právě k tomu směřuje i trend chovu v lidské péči. Snažíme se skupinu co nejvíce přiblížit přirozenému stavu v divočině," uvedla Linhart. Samice v přírodě v době dospívání opustí rodnou skupinu a najdou si novou skupinu s nepříbuznými samci, se kterými se mohou rozmnožovat.

Dvorskou skupinu šimpanzů z většiny tvoří stará zvířata. Samice Susi, narozená kolem roku 1965 v divočině, je jedním z nejstarších šimpanzů chovaných v lidské péči. Zhruba o pět let mladší jsou samice Bonnie a Babeta. Samci Dingovi je téměř 50 let a šestatřicetiletá samice Chispi přestála v roce 2019 vážné onemocnění a operaci. Nadějí na chov je takřka dvacetiletá samice M, která se narodila ve Valencii.

Šimpanz čego je největší poddruh šimpanze, může vážit přes 70 kilogramů. V přírodě je vážně ohrožený, jeho stavy se odhadují na 140.000 zvířat. V lidské péči patří k nejvzácnějším velkým lidoopům. Evropské zoo jich chovají kolem 30, tedy násobně méně než například orangutanů bornejských, goril nížinných nebo šimpanzů bonobo a šimpanzů hornoguinejských. Úspěšných odchovů je málo, jeden z posledních se podařil loni v prosinci v plzeňské zoo.

Dvorská zoo chová šimpanze od roku 1971 a zatím odchovala čtyři mláďata, která se narodila v letech 1984, 1987, 1993 a 1998. Posledním narozeným šimpanzem byla samice Daisy, která byla jako dvouletá převezena do bratislavské zoo, kde později uhynula. Dvorská skupina šimpanzů se naposledy rozrostla v roce 2017, kdy dorazily z maďarské zoologické zahrady samice M, Chispi a Susi. Naděje chovu vkládané do M a Chispi se zatím nenaplnily.

Dvorská zoo se zaměřuje na Afriku, známá je úspěšným chovem nosorožců či žiraf. Zoo patří kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. Loni návštěvnost safari parku vzrostla meziročně o půl procenta na nový rekord 673 000 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist