https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/salvador-je-prvni-zemi-ktera-zakazala-tezbu-kovu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

31.3.2017 01:02 | SAN SALVADOR (ČTK)
Salvadorský zákon zakazuje jakoukoliv těžbu kovů, tedy jak pod zemí, tak i povrchovou. Na ilustračním snímku povrchový důl v Jižní Americe.
Salvadorský zákon zakazuje jakoukoliv těžbu kovů, tedy jak pod zemí, tak i povrchovou. Na ilustračním snímku povrchový důl v Jižní Americe.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jacob Holdt
Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského kongresu přišlo po dlouhotrvajícím sporu s kanadsko-australskou firmou OceanaGold kvůli ekologicky spornému projektu na těžbu zlata, uvedl ekonomický list Financial Times. Salvador je nejmenší zemí Střední Ameriky.
 

"Je to historický den pro Salvador. Je to historický den pro celý svět," řekla novinářům po hlasování v kongresu ministryně životního prostředí Lina Pohlová. Rozhodnutí zcela jistě přiláká pozornost aktivistů v dalších zemích regionu, kde protesty kvůli těžařským projektům občas způsobí i ztráty na životech.

Zákaz sjednotil úředníky, lobbisty, akademiky a silnou katolickou církev. Přišel poté, co rozhodčí tribunál Světové banky loni v říjnu zamítl žalobu, kterou podala společnost Pac Rim Cayman. Ta je divizí OceanaGold a žalobu podala kvůli projektu na těžbu zlata na severu země. Firma po Salvadoru požadovala odškodné 250 milionů USD (6,3 miliardy Kč). Soud rozhodl ve prospěch Salvadoru a nařídil firmě zaplatil soudní poplatky osm milionů USD.

Sedm let trvající spor způsobilo rozhodnutí neudělit povolení k těžbě zlata v projektu El Dorado na severu země. Společnost OceanaGold, která firmu Pac Rim převzala v roce 2013, minulý měsíc vykázala rekordní zisk. Salvador se naopak potýká s nedostatkem financí, snaží se získat pomoc od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a jeho dluh by měl na konci letošního roku přesáhnout 60 procent hrubého domácího produktu (HDP).

Salvadorské ministerstvo životního prostředí investici odmítlo, protože by měla vážné dopady na zdraví a životní prostředí. Aktivisté se obávají, že projekt El Dorado by mohl znečistit vodu.

Některé země částečné zakazují těžbu, pokud jde o používání určitých chemikálií, technik nebo povrchových dolů. Salvadorský zákon však zakazuje jakoukoliv těžbu kovů, tedy jak pod zemí, tak i povrchovou. Zákaz zahrnuje také průzkum, těžbu nebo zpracování rud technikami, které často zahrnují kyanid nebo rtuť. Těžba nekovových látek, jako jsou soli, kámen či písek, je povolena.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist