https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/samici-simpanze-v-hodonine-uspali-prisla-o-tri-zuby
Dost bylo plastu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Samici šimpanze v Hodoníně uspali, přišla o tři zuby

7.12.2018 09:18 | HODONÍN (ČTK)
Jedna z nejstarších samic šimpanze v Česku, kterou chová Zoo Hodonín, má za sebou plánovaný dentální zákrok.
Jedna z nejstarších samic šimpanze v Česku, kterou chová Zoo Hodonín, má za sebou plánovaný dentální zákrok.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Hodoním
Jedna z nejstarších samic šimpanze v Česku, kterou chová Zoo Hodonín, má za sebou plánovaný dentální zákrok. Museli ji kvůli tomu uspat, přišla o tři zuby. Šimpanzice je v pořádku, rány se hojí dobře, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí zoo Marie Blahová. V hodonínské zoo jde o ojedinělý zákrok.
 

Tři zuby napadené zubním kazem vytrhl šimpanzici koncem listopadu tým odborníků z Prahy pod vedením veterinárního lékaře Romana Vodičky, který působí jako hlavní veterinář pražské zoo. Jelikož jsou primáti blízcí lidem, byli do týmu přizváni i lékaři z Fakultní nemocnice Motol, anesteziolog Miroslav Hmirák a zubní lékařka Petra Hliňáková.

"K anestezii bylo použito inhalační anestetikum Sevofluran a opiát Sufentanil. Dospělá samice byla při zákroku intubována a napojena na anesteziologický přístroj, který za ni plně převzal funkci dýchání. V této inhalační anestezii, injekčně doplňované, jí byl proveden stomatologický zákrok," uvedl Hmirák, který se věnuje anestezii lidí i zvířat.

Ošetřením chtělo zoo předejít zánětům dásní, které v minulosti samici Zuzku několikrát potrápily a kvůli nimž má dáseň už nezvratně zvětšenou.

V zajetí se šimpanzi běžně dožívají padesáti let, v přírodě méně. "Naše šimpanzice je 46 let stará a patří tak k nejstarším svého druhu v České republice," uvedla chovatelka primátů Petra Bílková. I proto se zaměstnanci zoo obávali možných komplikací během zákroku i po něm, což se naštěstí nenaplnilo. "I přes pokročilý věk zvládla samice vše na jedničku a v tuto chvíli se jí rány hojí dobře. Bezproblémové bylo rovněž probuzení z narkózy a také následné znovuzačlenění mezi ostatní šimpanze," uvedla Bílková.

Hodonínská zahrada patří v rámci Unie českých a slovenských zoo k těm nejmenším, je v ní přes 1000 zvířat asi ve 280 druzích. Šimpanzi jsou v ní čtyři, z toho jeden samec. Loni v červnu zoo slavila 40 let, za loňský rok do ní zavítalo přes 166.000 návštěvníků.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist