https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/san-francisco-chronicle-zeleny-cement-muze-vyrazne-snizit-emise-sklenikovych-plynu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

San Francisco Chronicle: Zelený cement může výrazně snížit emise skleníkových plynů

8.9.2008 09:08 | PRAHA/SAN FRANCISCO (Ecomonitor)
Profesor Stanfordské univerzity Brent Constantz vynalezl cement, který eliminuje velké množství oxidu uhličitého uvolňovaného do atmosféry při výrobě tradičního portlandského cementu. A to není vše. Constantzem vypracovaná technologie dokonce umožňuje využít stavební hmoty k ukládání průmyslových emisí.
 

Cement.
Pytle s cementem.
Licence: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Foto: StaraBlazkova/Wikimedia Commons

Společnost Calera Corp. zatím testuje pilotní provoz v Moss Landing (okres Monterrey), kde se cement vyrábí v malých šaržích. Technologie je chráněna zhruba šedesáti patenty.

Výroba každé tuny tradičního portlandského cementu vede k uvolnění jedné tuny oxidu uhličitého do ovzduší. Na celém světě se každý rok vyrobí zhruba 2,5 miliardy tun cementu, a stavebnictví se tak podílí na celkových emisích CO2 zhruba pěti procenty.

Při výrobě tradičního cementu se vápenec zahřívá na teplotu vyšší než tisíc stupňů Celsia a pak se mění ve vápno - hlavní složku portlandského cementu - a oxid uhličitý, který uniká do ovzduší. Další emise vznikají při spalování fosilních paliv kvůli zahřátí materiálu na vysokou teplotu.

Constantz naproti tomu odebírá spaliny z tepelné elektrárny Dynegy a nechává je probublávat mořskou vodou čerpanou na nedalekém pobřeží. V každé tuně jím vyrobeného cementu se daří uložit zhruba půl tuny emisí. Stejný proces údajně umožňuje i výrobu alternativ k příměsím, tedy písku a štěrku. To by znamenalo, že kromě betonu by se emise daly ukládat i do asfaltových povrchů vozovek. Profesor odhaduje cenu tuny svého cementu na zhruba 100 dolarů, zatímco tuna portlandského cementu stojí kolem 110 dolarů.

Skeptické hlasy se objevují zejména mezi zavedenými stavebními firmami. Constantz proto pro začátek navrhuje míchat svůj produkt s klasickým cementem v poměru jedna ku jedné. O výhodách nového cementu se Calera Corp. pokusí přesvědčit konferenci světových výrobců betonu World of Concrete, která se koná v únoru 2009 v Las Vegas.

Nový cement napodobuje proces, jakým koráli vytvářejí své vápenaté schránky, využívá tedy hořčík a vápník obsažený v mořské vodě k tvorbě karbonátů. Vývoj technologie trval Constantzovi pouhých 18 měsíců a on sám ji považuje za jednu z nejdůležitějších věcí, jakou kdy vymyslel. "Změna klimatu je největší výzvou pro naši generaci," řekl redakci SFC.

Podle článku Carrie Sturrockové Green cement may set CO2 fate in concrete zveřejněného v listu San Francisco Chronicle dne 2. září 2008.


reklama

 
Karel Dolejší

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
8. 9. 2008
Zelený beton....P.Očenašek
8. 9. 2008
8. 9. 2008
9. 9. 2008
A že nám dkrauskopf
8. 9. 2008
těžbaRoman
8. 9. 2008
???Pavel
9. 9. 2008
???Aleš
9. 9. 2008
???Karel Dolejší/Ekolist.cz
9. 9. 2008
???Aleš
9. 9. 2008
???Karel Dolejší/Ekolist.cz
9. 9. 2008
InspiraceBéďa
10. 9. 2008
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist