https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/saudska-chce-investovat-do-obnovitelnych-zdroju-az-50-miliard-usd
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Saúdská Arábie chce investovat do obnovitelných zdrojů až 50 miliard USD

17.1.2017 01:36 | RIJÁD (ČTK)
Saúdská Arábie se již roky snaží rozšířit svůj energetický mix, aby mohla vyvážet více ropy, kterou nyní spálí pro výrobu elektřiny a používá v závodech na odsolování vody. Pokrok je však pomalý. Na ilustračním snímku pohled na hlavní město Saúdské Arábie Rijád.
Saúdská Arábie se již roky snaží rozšířit svůj energetický mix, aby mohla vyvážet více ropy, kterou nyní spálí pro výrobu elektřiny a používá v závodech na odsolování vody. Pokrok je však pomalý. Na ilustračním snímku pohled na hlavní město Saúdské Arábie Rijád.
Saúdská Arábie spustí v příštích týdnech program podpory obnovitelných zdrojů energie, který počítá do roku 2023 s investicí ve výši 30 až 50 miliard USD (765,5 miliardy až 1,3 bilionu Kč). Oznámil to ministr pro energetiku Chálid Fálih.
 

Saúdská Arábie se již roky snaží rozšířit svůj energetický mix, aby mohla vyvážet více ropy, kterou nyní spálí pro výrobu elektřiny a používá v závodech na odsolování vody. Pokrok je však pomalý.

Poptávka po elektřině v zemi roste ročně o osm procent. To přimělo státní společnost Saudi Electricity, která je největší energetickou firmou v regionu, utratit miliardy dolarů za projekty, které zvýší kapacitu produkce. Země však zatím vyrábí málo elektřiny z obnovitelných zdrojů, které mají na celkové výrobě elektřiny podíl menší než jedno procento. Hospodářský reformní program, schválený loni králem, počítá s tím, že obnovitelné zdroje energie přispějí do roku 2020 do energetického mixu 3450 megawatty, což se rovná čtyřem procentům spotřebované energie v zemi.

Fálih dodal, že země pracuje i na způsobech, jak propojit své projekty v oblasti obnovitelné energie s Jemenem, Jordánskem a Egyptem. Rijád také chce uskutečnit množství budoucích infrastrukturních projektů prostřednictvím partnerství se soukromými společnostmi z domova i zahraničí, které by nesly velkou část nákladů i rizik, protože na finanční situaci země mají negativní dopad nízké ceny ropy.

Kromě obnovitelných zdrojů energie má Rijád také v počáteční fázi studie proveditelnosti prvních dvou komerčních jaderných reaktorů o výkonu 2,8 gigawattu. Fálih uvedl, že investice do jaderné energetiky bude značná, bližší čísla ani časový plán však neposkytl, napsala agentura Reuters.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist