SB a MMF prý mohou za neúspěch slovenské privatizace
Ze sálu byl Zamkovský upozorněn na to, že vliv SB a Mezinárodního měnového fondu (MMF) nebyl tak zásadní, že tyto instituce byly pouze v roli doporučovatele, skutečný vliv prý měla národní vláda. S tím ovšem Zamkovký podle svých slov nesouhlasí. Upozornil na skutečnost, že v posledním období byly na Slovensku sníženy pokuty za znečištění životního prostředí. I za tím vidí Zamkovky globální instituce, které podle něho po roce 1989 využili situace v Evropě. Přiznal ale, že už před začátkem jejich působení bylo slovenské životní prostředí ve velmi špatném stavu.
"Počátkem 90. let byly SB a MMF neznámými institucemi, komunikovaly pouze s nejvyššími úředníky ministerstva financí a národní banky. Pokud by SB a MMF chtěly znovu získat legitimnost, kterou dosavadním působením ztratily, musely by v jejich struktuře proběhnout zásadní změny a to rychle." shrnul Zamkovský.
James Barnes z Přátel Země (Friends of the Earth), jeden ze spoluzakladatelů CEE Bankwatch Network, apeloval na globální instituce, aby vytvořily skupinu, která se bude zabývat ekologickými problémy v zemích, kde SB a MMF v minulosti uplatňovaly svůj vliv. Upozornil na to, že před několika lety měla celá SB pouze jednoho úředníka, který se na plný úvazek zabýval ekologickou problematikou. Dnes už mají Přátelé Země na kontě již několik úspěchů v podobě nepřijatých návrhů projektů, které se proti životnímu prostředí prohřešovaly.
V sále Městské knihovny bylo dnes dopoledne asi 100 lidí.
reklama